Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Jak poznat cukrovku?

Cukrovka neboli diabetes mellitus, jiným názvem taky úplavice cukrová, je označení pro skupinu metabolických onemocnění, která je definována zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). Jedná se o poruchu metabolismu cukrů, ale potažmo i tuků, bílkovin a minerálů.

jak-poznat-cukrovku

Jak poznat cukrovku u dětí? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je příčinou cukrovky

Hlavní roli v rozvoji diabetu hraje hormon inzulin, produkovaný slinivkou břišní (pankreatem). Ten pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi (glykémii) tím, že ji snižuje. Protějškem je mu hormon glukagon, který hladinu krevního cukru naopak zvyšuje. Jsou–li oba tyto hormony v rovnováze, je v rovnováze i glykémie. V případě onemocnění cukrovkou je produkce inzulinu nedostatečná, případně inzulin chybí úplně, nebo na něj buňky přestávají být citlivé. Nejčastěji je ale na vině kombinace obou variant.

Typy cukrovky

Rozlišujeme dva typy cukrovky – diabetes mellitus 1. typu (DM1) a 2.typu (DM2). Hlavním rozdílem mezi diabetem 1. a 2. typu tkví v jejich etiologii (původu).

  1. Diabetes 1. typu

    Diabetes 1. typu se rozvíjí již v raném dětském věku nebo velmi brzy v mládí a jedná se o autoimunitní onemocnění, při němž dochází k destrukci beta–buněk Langerhansových ostrůvků pankreatu, které produkují inzulin. Tím pádem se tvoří stále méně a méně inzulinu, až se nakonec přestane tvořit úplně. Druhou možností je inzulinová rezistence, tedy necitlivost tkání na účinky inzulinu. Příčina vzniku DM1 není úplně jasná, často postihne člověka, který nemá žádný typ cukrovky v rodinné anamnéze.

  2. Diabetes 2. typu

    V případě diabetu 2. typu se nemoc objeví později během života, riziko jejího rozvoje stoupá s věkem a významný podíl na jejím vzniku hraje dědičnost. U tohoto typu cukrovky je příčinou nejčastěji inzulinová rezistence, často v kombinaci s destrukcí beta–buněk Langerhansových ostrůvků pankreatu. Podíl na vzniku cukrovky 2. typu má ve velké míře životní styl. Největšími rizikovými faktory je kromě pozitivní rodinné anamnézy obezita, nedostatek pohybu a nevhodné stravovací návyky. DM 2 lze do jisté míry účinně předcházet právě zdravou životosprávou.


Příznaky cukrovky

Cukrovka může být velmi zrádnou chorobou, protože se mnohdy nemusí nijak výrazně projevit a k lékaři vás můžou přivést až jiné neduhy, které vznikají jako její komplikace.

Přesto ale existuje několik varovných signálů, které na ni mohou poukazovat:

  • abnormální žízeň (zejména v noci)
  • časté močení
  • nevolnost
  • hubnutí
  • neustálý pocit hladu
  • únava
  • zhoršení zraku
  • špatné hojení ran
  • recidivující infekce (záněty močových cest a zejména u žen kvasinkové infekce pochvy)


Pokud se u vás objeví některé z těchto příznaků, je na místě určitě vyhledat pro jistotu lékaře. Ten vám změří hladinu cukru v krvi a vyšetří moč. Pokud by se jednalo o cukrovku, v moči se objeví cukr a ketolátky a hladina glykémie bude zvýšená. Definitivní diagnózu pak potvrdí tzv. OGTT (orální glukózový toleranční test).

sportovni-vyziva

Neléčená cukrovka

Neléčená cukrovka je velmi nebezpečná. Zvlášť DM2 se většinou rozvíjí plíživě a postupně, proto se na ni mnohdy přijde později než by bylo optimální. Rizika neléčené cukrovky jsou:

  • diabetická retinopatie (poruchy sítnice, které mohou vést až k oslepnutí)
  • diabetická nefropatie (porucha funkce ledvin)
  • diabetická neuropatie (porucha inervace, zejména nohou – snadno dojde k poranění, které se následně zanítí a hrozí nekróza tkáně – tzv. Syndrom diabetické nohy)
  • ischemická choroba dolních končetin – špatné prokrvení nohou a tvorba bércových vředů


Léčba cukrovky

Léčba cukrovky spočívá v první řadě ve změně životosprávy, kam patří zdravá strava s omezením cukrů (diabetická dieta) a dostatek pohybu. Dle závažnosti a příčiny cukrovky se k režimovým opatřením přidává ještě medikamentózní terapie buď perorálními antidiabetiky (PAD), což jsou tablety, které pomáhají vstřebávání inzulinu do buněk, nebo je nutná injekční aplikace inzulinu. Cukrovku není možné vyléčit, správnou terapií a životním stylem je však možné předejít komplikacím, které může neléčený diabetes způsobit.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: