Tandemové kojení?
Tandemové kojení znamená kojení dvou dětí současně, a to bez ohledu na jejich věk. Za tandemové kojení je tedy považováno nejen kojení vícerčat, ale také kojení miminka a staršího sourozence.
Kojení v tandemu (Zdroj fotky: Freepik.com)
Tandemové kojení a mýty opředená přirozenost
V jednom z předchozích článků věnovaných kojení jsem psala o problematice kojení v těhotenství, o kterém spousta lidí neví nebo má nedostačující či dokonce mylné informace. Na kojení v těhotenství pak navazuje takzvané tandemové kojení a právě o něm se dozvíte v tomto článku. Zárukou kvality informací budiž fakt, že vám je podávám nejen jako porodní asistentka, ale především jako matka, která kojila tandemově téměř tři roky a mám tak bohaté osobní zkušenosti.
Možná jste o tandemovém kojení nikdy neslyšeli nebo vám ta představa připadá zvláštní, ve skutečnosti je to ale úplně přirozená součást mateřství, která je v mnoha částech světa běžná i dnes. V naší moderní společnosti však kojení více dětí najednou tak rozšířené není, mnoho lidí pojem tandemové kojení ani nezná a pokud ano, bývá opředeno mýty a zbytečnými obavami.
Některým lidem přijde kojení miminka a současně staršího sourozence nepředstavitelné, jiní se strachují, zda je to bezpečné. Panují obavy z toho, že by kojení staršího dítěte mohlo nějakým způsobem ublížit novorozenému miminku, například v tom smyslu, že starší dítko vypije všechno mléko a na novorozence nezbyde dostatek živin a nebude prospívat. Mohu vás uklidnit, že toto se stát nemůže – příroda je velmi chytrá a jak už jsem psala v jiných článcích, mléko se vždy tvoří miminku přímo na míru, většinou se tvoří až během sání, tudíž není třeba se bát, že by miminko strádalo. U tandemového kojení navíc platí, že složení mateřského mléka se vždy přizpůsobuje mladšímu dítěti.
Tandemové kojení obvykle plynule navazuje na kojení v těhotenství, to znamená, že se starší potomek zatím kojit nepřestal. Úplně klidně se ale může stát, že se po narození miminka začne kojit i dítě, které už bylo nějakou dobu odstavené, ale zkrátka znovu projeví zájem. Záleží jen na a jen na vás, zda mu to umožníte a zda s tím budete v pohodě. Pokud ale tandemovému kojení dáte zelenou, můžete sobě i svým dětem jedině prospět. Kojení sourozenců má totiž celou řadu výhod.
Výhody tandemového kojení
- Starší dítě podruhé v životě ochutná mlezivo, které je plné imunoglobulinů, protilátek a kmenových buněk, výrazně se tak posílí jeho imunita.
- Mateřské mléko má veliký zdravotní i nutriční přínos nejen pro miminko, ale také pro staršího sourozence. Není pravda, že by dítěti staršímu jednoho roku nic nedávalo, jak se s oblibou říká.
- Starší dítě se nebude cítit odstrčené, když bude kojeno spolu s miminkem.
- Při tandemovém kojení je mnohem menší pravděpodobnost, že starší sourozenec miminko nepřijme nebo na něj bude žárlit.
- Tandemové kojení je vhodné, ba dokonce žádoucí také při nemoci. Není nutné dělat jakékoli opatření. Mléko se bude tvořit podle potřeb obou dětí, ty následně nemoc rychleji překonají. Je navíc dokázáno, že když se každé dítě kojí z jednoho prsu, je v každém prsu mateřské mléko jiného složení a jiné barvy.
- Tandemové kojení může zjednodušit uspávání obou dětí.
- Sourozenci, kteří spolu byli kojeni, mívají bližší vztah.
Jak na tandemové kojení
Jsou v podstatě dva způsoby, jak kojit tandem a každá máma si časem najde ten svůj, který bude jí i jejím dětem vyhovovat:
- Můžete kojit obě děti v jednu chvíli, každé z jednoho prsu
- Můžete kojit každé dítě zvlášť – nejprve miminko, pak staršího sourozence
Pokud kojíte tandemově, mělo by mít vždy přednost miminko, protože to pochopitelně kojení potřebuje nejvíce. Se starším dítkem o tom promluvte a vysvětlete mu, proč to tak je.
Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská