UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Amniotomie – ano či ne?

Amniotomie (nebo také dirupce) je umělé protržení vaku blan při porodu. Provádí se většinou na konci I. doby porodní pomocí speciálního nástroje (diruptoru), a to za účelem zkrácení doby porodu. Jedná se o jeden z nejběžnějších postupů praktikovaných během porodu. Amniotomie se ve spoustě porodnic provádí rutinně, pokud nedojde ke spontánnímu protržení plodových obalů a odtoku plodové vody. Co tento výkon obnáší a je skutečně vhodný?

amniotomie-ano-ci-ne

"Píchnutí plodové vody"? (Zdroj fotky: Freepik.com)

K čemu slouží vak blan?

Ve filmech můžete často vidět, že porody začínají takzvaným „prasknutím vody“, kdy se pod rodící ženou zčistajasna objeví obrovsky mokrý flek a jede se do porodnice. Realita je ale úplně odlišná – spontánním odtokem plodové vody totiž začíná jen asi 10% všech porodů, zbývajících 90% procent porodů začne nástupem pravidelných kontrakcí (porodních bolestí) a plodová voda odteče až během I. doby porodní (nejčastěji na jejím konci), a některá miminka dokonce přijdou na svět v neporušených plodových obalech, jako ve vajíčku (je to velmi vzácné, ale stává se to). Vak blan, v němž se nachází plodová voda a miminko, má totiž při porodu velmi důležitou úlohu:

 • vyrovnává tlak dělohy při každé kontrakci, díky čemuž jsou kontrakce méně bolestivé
 • zmenšuje tlak na pupečník při kontrakcích, díky čemuž se k miminku dostane více kyslíku
 • vak blan s plodovou vodou chrání hlavičku miminka při vstupu do porodních cest
 • porodní cesty se otevírají šetrněji a pod menším tlakem
 • vak blan chrání ženu i dítě před zavlečením infekce

detske-zbozi

Rizika amniotomie

Jak už bylo napsáno výše, porodníci obvykle přistupují k amniotomii zcela rutinně s tím, aby zkrátili I. dobu porodní a rodičce pomohli. Neexistují však žádné relevantní důkazy, že by amniotomie skutečně pomáhala, stejně tak jako neexistují důkazy o tom, že by neporušený vak blan při porodu miminku škodil.

Naproti tomu rizika, která s sebou umělé protržení vaku blan nese, jsou popsána poměrně důkladně:

 • riziko zavlečení infekce
 • zvýšení bolestivosti porodu
 • stlačení nebo prolaps pupečníku - pokud začne plodová voda po protržení vaku blan odtékat příliš silným proudem, může s sebou strhnout i pupečník, který se dostane ven a je utlačen hlavičkou miminka (toto je již život ohrožující stav a je nutné ho okamžitě řešit ukončením porodu císařským řezem)
 • zpomalení srdeční akce miminka v děloze
 • riziko poranění hlavičky miminka při amniotomii (diruptor má na konci ostrý háček)
 • častější „nutnost“ další lékařské intervence – podávání umělého oxytocinu, epidurální analgezie
 • omezení pohybu rodičky, častější monitoring srdečních ozev
 • vyšší riziko císařského řezu

detske-obleceni

Ano či ne?

Je na každé ženě, zda k amniotomii při porodu svolí nebo nikoli. K rozhodnutí je určitě třeba být seznámena se všemi riziky i benefity tohoto výkonu (a i všech ostatních intervencí). Amniotomie ale má i své indikace – například při nutnosti monitorovat saturaci kyslíkem u miminka přiložením sondy na hlavičku, dále je díky ní možné zhodnotit vzhled plodové vody nebo urychlení porodu při komplikacích (zde je to ale sporné a záleží na mnoha dalších faktorech). Při fyziologickém a nekomplikovaném porodu je ale určitě dobré se zamyslet nad tím, zda amniotomii podstoupit nebo vše nechat na přírodě.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: