UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kojenecká kolika – jak si s ní poradit?

Kojenecká kolika trápí odhadem až 20% novorozenců a kojenců, nejčastěji od narození do tří měsíců věku, proto se jí také někdy říká „tříměsíční kolika“. Nejpozději mezi čtvrtým a pátým měsícem pak přejde úplně. Jak a proč vlastně tahle nepříjemnost vzniká a jak svému miminku pomoci, aby ho nebolelo bříško?

kojenecka-kolika-jak-si-s-ni-poradit_1

Co na kojeneckou koliku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je to kolika

Kojenecká kolika (někdy také novorozenecká) je postrachem všech nastávajících i novopečených rodičů. Není totiž nic horšího, než vidět své malé miminko trpět bolestmi bříška a neutišitelně plakat. Kolika je záchvatovitá bolest, která vzniká náhle, stupňuje se a opět polevuje. Specifická je v tom, že se stále dokola opakuje jakoby ve vlnách. V případě kojenecké koliky se bolest soustředí v oblasti bříška. Miminko, které kolikou trpí, začne neutišitelně plakat a propíná tělíčko i nožičky.

Jak kolika vzniká

Kolikovité bolesti bříška u malých miminek vznikají v důsledku nadýmání a ztíženého odchodu střevních plynů z těla ven. Trávicí trakt kojenců je ještě nezralý a proto může na mléko (ať už mateřské nebo umělé) reagovat nadbytečnou tvorbou plynů. Častěji se vyskytuje u dětí, které nejsou kojeny a jsou krmeny umělým mlékem než u dětí plně kojených. Ani těm se ale nevyhýbá. Na vzniku kojenecké koliky se může podílet více faktorů, nejčastěji:

  • vzduch spolykaný během kojení či pití z lahve
  • snížená schopnost pohybu – miminko ještě neleze ani nechodí
  • nadýmavé potraviny, které předtím kojící maminka snědla – luštěniny (hrách, čočka, fazole), květák, cibule, česnek, čerstvé kynuté pečivo
  • překrmování miminka (pouze u dětí krmených umělým mlékem, kojené děti se mateřským mlékem překrmit nemohou)
  • nedostatek probiotik ve střevech miminka (také u nekojených dětí, mateřské mléko totiž probiotika přirozeně obsahuje)
  • intolerance laktózy (mléčné bílkoviny) – alergie na bílkovinu kravského mléka

Vliv různých obecně nadýmavých potravin je velmi individuální, takže je třeba zkoušet, co miminku vadí a co naopak snáší dobře. Naopak konzumace perlivých nápojů coby příčina kojenecké koliky je naprostý mýtus, protože bublinky z pití se do mateřského mléka dostanou jen velmi těžko, proto si i při kojení můžete sycené limonády a minerálky bez obav dopřávat.

detske-obleceni

Intolerance laktózy – alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)

Menší procento kojenců pak může trpět intolerancí laktózy (mléčné bílkoviny), což je jinak řečeno alergie na bílkovinu kravského mléka. Trávicí enzymy v nezralém zažívacím traktu miminka nedokážou mléčnou bílkovinu plně zpracovat, mléko pak ve střevech kvasí a produkuje plyny.

Při podezření na intoleranci laktózy je určitě na místě poradit se s lékařem a vynechat všechny potraviny, které laktózu obsahují, protože přechází do mateřského mléka. Dobrou zprávou ale je, že tento stav rozhodně nemusí být trvalý, uvádí se, že až u 50% kojenců intolerance laktózy vymizí do do prvního roku věku a až u 90% dětí se stav upraví nejpozději do šesti let.

detske-zbozi

Jak miminku ulevit

Všechny rodiče, kteří mají doma miminko s častými bolestmi bříška přirozeně zajímá, jak mu co nejvíce ulevit, aby se netrápilo a všichni si mohli odpočinout. Proti kojenecké kolice můžete vyzkoušet hned několik tipů, jak s ní zatočit a dopřát svému miminku (a také sobě) zasloužený klid.

  1. Nahřívání bříška

    Velmi účinné (a to na každou bolest) je teplo. Můžete nahřát buď gelový polštářek z lékárny nebo třeba nahřívací polštářek vyplněný třešňovými peckami (ten navíc můžete ohřívat i v mikrovlnce). Nahřátý polštářek, plyšovou hračku k tomu určenou či jiný teplý obklad pak přikládejte miminku na bříško. Uvidíte, že se mu uleví.

  2. Masáž bříška

    Jemná krouživá masáž prsty pomůže vašemu miminku rozhýbat střeva, aby mohly přebytečné větry lépe odejít. Zároveň je velmi příjemná. V lékárně seženete i různé bylinkové gely určené přímo na miminkovské bříško.

  3. Nošení v šátku

    Nošení v šátku nebo nosítku pomáhá na spoustu neduhů, dovede uklidňovat i snižovat bolest. Úplně stejně může pomoci i miminku trpícímu kolikou. Při nošení na břiše se totiž bříško miminka přirozeně nahřívá o břicho maminky a abdukčně-flekční poloha nožiček s dobrým podsazením (kolínka výš než zadeček) pomáhá pohybu střev a snazšímu vyprázdnění střev. A nakonec – nošení na těle maminky děti nesmírně uklidňuje.

  4. Bylinkový čaj

    Účinným pomocníkem při bolestech bříška jsou bylinky, zejména pak fenykl, kmín a anýz. Tyto léčivky jsou ostatně i součástí většiny čajových směsí pro kojící maminky i pro kojence a batolata. Pokud kojíte, můžete pít bylinkový čaj třikrát denně a léčivé látky se k miminku dostanou přes mateřské mléko. Pokud nekojíte, můžete miminku podávat bylinkový čaj po lžičkách.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: