UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Sex po porodu v šestinedělí?

Sex po porodu je velké a důležité téma. Většina novopečených rodičů se přirozeně ptá, kdy je možné a bezpečné začít se sexem po porodu a jaké změny v oblasti sexuality s sebou může nést nejen porod samotný, ale také velké změny, které s sebou nese narození miminka a péče o něj.

sex-po-porodu

Bolestivý sex po porodu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kdy začít se sexem po porodu

Odpověď porodní asistentky je jednoduchá — po skončení šestinedělí. Tělo novopečené maminky potřebuje určitý čas na očistu, regeneraci a hojení případných porodních poranění. Hned po porodu miminka a placenty z těla začnou odcházet očistky a ty ustávají za různě dlouhou dobu — u jedné ženy mohou skončit po čtyřech týdnech, u jiné opravdu až po šestinedělí.

Očistky jsou velice infekční, proto je vhodné šestinedělí opravdu dodržet a případně se postupně začít věnovat nejdříve jiným sexuálním aktivitám a pohlavní styk zařadit zpět do milostného života až úplně nakonec.

hracky-pro-nejmensi

Co ovlivňuje sexualitu po porodu

Je dobré vědět, že oněch šest týdnů po porodu je spíše dolní hranicí časového horizontu, v němž dochází k návratu sexu do partnerského života. Není výjimkou, že některé páry čekají mnohem déle než šest týdnů, klidně i několik měsíců. Roli v tom totiž hraje celá řada faktorů, které mají často rozhodující vliv na to, kdy a za jakých podmínek se sexuální život ženy (potažmo obou partnerů) vrátí do normálu. Jedná se faktory fyzické i psychologické.

Ukazatelem tedy zdaleka není jen doba a průběh šestinedělí, ale také způsob porodu — zda se jednalo o přirozený vaginální porod nebo zda proběhl operačně (ať už císařským řezem, kleštěmi či VEXem), zda a jakého rozsahu byla porodní poranění, jak se hojilo šití, případně rána po císařském řezu, zkrátka jak se po uplynutí šesti týdnů po porodu žena cítí, jestli ji nic nebolí, zda je připravená.

Nezanedbatelný vliv na libido a celkovou připravenost na sexuální styk má pak u ženy samotný zážitek z porodu. Zda proběhl podle jejích představ, jak náročný byl nebo jestli nebyl traumatický. Tento aspekt je však i mezi porodníky bohužel často opomíjený, přitom má ohromný vliv na psychiku ženy, na ztotožnění se v nové roli matky, na její duševní pohodu a v důsledku na celý její budoucí život.

Troufám si tvrdit, že stejně jako je na konci porodu důležité zdraví miminka a jeho maminky, je neméně důležité to, jaký prožitek si žena z porodu odnáší a jak na takto významný okamžik, jakým je porod dítěte, bude vzpomínat, co v jejím životě bude v budoucnu rezonovat — radost nebo trauma?

Proto bych každým nastávajícím rodičům doporučila zamyslet se dopředu nad tím, jak chtějí porod prožít, pečlivě si vybrat porodní asistentku nebo dulu a stejně tak místo, kde své miminko přivedou na svět. A platí to i pro partnera. I jeho může zážitek z porodu (pokud u něj byl přítomen) hluboce ovlivnit.

Má smysl to řešit dopředu, protože pokud budete rodit informovaná, s vřelou a podporující péčí, tisíckrát se vám to vrátí a jsem si jistá, že to může velmi ovlivnit i váš budoucí sexuální život a to, jak rychle se vrátí k normálu.

hracky-pro-dospele

Nechuť k sexu po porodu

Dalším faktorem ovlivňujícím sexualitu ženy po porodu je nová role matky a s ní nové povinnosti, péče o dítě, popř. starosti (i radosti, samozřejmě). V prvních týdnech a měsících po porodu budete pravděpodobně nevyspalá, unavená, můžete mít pocit, že stíháte sotva péči o miminko a o sebe a na sex nebudete mít ani pomyšlení.

Je to naprosto normální. Váš psychický stav hraje také důležitou roli (můžete prožívat baby blues, poporodní depresi nebo nedej bože — poporodní psychózu), tam se o chuti na sex moc mluvit nedá. Není správné se do ničeho nutit, je ale dobré snažit se občas si od toho zápřahu odpočinout, pokud to půjde, i kdyby to znamenalo doslova maličkosti, i ty vám můžou dopomoci k duševní pohodě (jít sama na krátkou procházku, dát si teplou vanu, dát miminko na chvilku vozit někomu z rodiny, říct si o pomoc, objednat si dobré jídlo...).

Když se hodíte do pohody vy, možná i ta chuť na sex se vám vrátí rychleji. Je to velmi individuální — některé ženy mají chuť na sex už v šestinedělí, jiné o ni přijdou klidně i na několik let. Důležitou roli hrají také hormony, zvlášť u žen, které kojí. Příroda to zařídila chytře, když nebude chuť na sex, pravděpodobně nebude další těhotenství a matka tak může veškerou péči věnovat miminku. S tím, jak se časem ustálí váš život s dítětem, tak se jistě časem vrátí i chuť na sex.

Spousta žen se navíc po porodu potýká s větší či menší nespokojeností se svým tělem a změnami, které na nich zanechalo těhotenství a porod. Mnohdy se stydí ukázat se nahé a na sex nemají nejmenší chuť. Důležité je o problému mluvit s partnerem, protože dost často je to problém, který řeší pouze žena sama, zatímco muži se líbí stále. (A upřímně míněná pochvala také dokáže divy, pánové).

detske-zbozi

Antikoncepce při kojení

Než začnete opět naplno sexuálně žít, měli byste vědět, že kojení není antikoncepce. Není sice moc pravděpodobné, že byste otěhotněla, pokud se vám nevrátil menstruační cyklus a vlivem častého kojení nedochází k ovulaci, sázet na to se ovšem nedá, protože nikdy nevíte, zda právě ten či onen měsíc už ovulace neproběhla a menstruace náhodou není "za dveřmi".

Existuje spousta druhů antikoncepce, vždy ale pečlivě vybírejte s ohledem na to zda kojíte či nikoli. Existuje sice hormonální antikoncepce slučitelná s kojením, přesto ale není úplně vhodná, protože její vliv zatím není úplně prozkoumaný a kojení nemusí vůbec prospívat. Určitě se obraťte na svou porodní asistentku, případně respektujícího gynekologa.

Bc. Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro dospělé:

Pokračujte v čtení blogu: