Zlatá hodinka po porodu?

Zlatou hodinkou je myšlena první hodina po narození děťátka a zlatá se jí říká z dobrého důvodu – je to jedinečná chvíle, která se už nikdy nebude znovu opakovat. Miminko a maminka se při ní poprvé seznamují a sbližují a vytváří se mezi nimi silné pouto, doslova láska na první pohled. Zlatá hodinka jde ruku v ruce s bondingem, při němž miminko leží na břiše maminky, nejlépe v kontaktu kůže na kůži. Během zlaté hodinky pak dochází také k prvnímu přisátí miminka k prsu.

zlata-hodinka-po-porodu

Zlatá hodinka po porodu (Zdroj fotky: Freepik.com)

Bdělost miminka a pohled z očí do očí

Typická pro zlatou hodinku je bdělost miminka, které je naprosto klidné a soustředěně si prohlíží svou maminku. Pohled z očí do očí trvá skoro celou dobu a díky němu si miminko tvář své maminky dobře zapamatuje a později je schopné ji rozeznat od jiných ženských tváří.

Tato jedinečná chvíle je pro novopečenou matku hodně silným zážitkem, protože se do svého děťátka doslova zamilovává. Tato klidná bdělost a vzájemná komunikace pohledem z očí do očí může miminku vydržet i déle než hodinu.

detske-zbozi

První přisátí miminka

Během zlaté hodinky by také mělo dojít k prvnímu přisátí miminka k prsu. Obecně se doporučuje zahájit kojení do třiceti minut po porodu, není ovšem nic výjimečného, že k tomu dojde klidně i o něco později, protože miminko je doslova zaujaté pohledem do tváře své maminky.

Nejlepší je samozřejmě takzvané samopřisátí, kdy se miminko položené na břicho matky samo doplazí k prsu a přisaje se. Díky brzkému přisátí k prsu se také nastartuje laktace a zhruba třetí den po porodu se začne tvořit mateřské mléko.

hracky-pro-nejmensi

Klid jako základ

Nejdůležitější pro klidné seznamování miminka během zlaté hodinky je především klid. Tyto intimní chvíle by neměly být za normálních okolností vůbec ničím a nikým narušovány. Nevhodná je proto jakákoli separace, odnášení miminka za účelem vážení, měření nebo jakékoli jiné péče, která může počkat.

První ošetření novorozence může (a také by mělo!) po fyziologickém porodu proběhnout na těle matky, bez jakéhokoli oddělování, které není ani trochu přirozené, ba dokonce je možné ho označit za násilné.

detske-obleceni

Role otce během zlaté hodinky

Ve spojitosti se zlatou hodinkou se mluví na prvním místě vždy o matce, přece jen je to ona, kdo své dítě nosila pod srdcem, porodila ho a bude nejdůležitější pečující osobou v prvních dnech, měsících a letech jeho života. Zlatá hodinka má ale velký význam také pro otce děťátka, i on se s miminkem seznamuje a může v některých situacích nahradit matku, například pokud z důvodu vážnějších komplikací nebo císařského řezu provedeného v celkové anestezii není možné provést bonding u ní.

Bondovat může také tatínek a má je to pro miminko stejně důležité jako kdyby bylo u maminky. Tatínkům může kontakt s miminkem kůže na kůži pomoci vytvořit si vřelý a pevný vztah k dítěti, zamilovat se do něj, už od prvních chvílí po jeho narození.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská