UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Novorozenecké akné – jak se ho zbavit?

Novorozenecké akné (acne neonatorum) je nepříjemnost, která trápí odhadem až čtvrtinu novorozenců a spíše než o zdravotní problém jde o problém kosmetický. Objevuje se nejčastěji okolo třetího týdne věku miminka a přetrvává maximálně několik dalších týdnů. Jak novorozenecké akné vypadá a jak se ho zbavit?

novorozenecke-akne-jak-se-ho-zbavit

Jak vypadá novorozenecké akné? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je to novorozenecké akné?

Jak vypadá novorozenecké akné? Je to zánětlivé onemocnění mazových žláz (popřípadě i vlasových folikulů) na pokožce novorozence. Projevuje se už na první pohled výsevem drobných červených pupínků (krupičky), a to nejčastěji v oblasti obličeje (nejvíce se tvoří na bradě, na nose a na čele). Objevit se může ale i ve vlasech, na zádech nebo hrudníčku děťátka.

Jak novorozenecké akné vzniká?

Novorozenecké akné vzniká ucpáním mazových žlázek, v nichž pak začne probíhat zánět. Na vině bývá zbytkový obsah hormonů androgenů, které se k miminku dostávaly skrz placentu ještě před porodem. Uvádí se, že novorozenecké akné postihuje častěji chlapce než dívky.

detske-zbozi

Jak se novorozeneckého akné zbavit?

Novorozenecké akné nejčastěji vymizí úplně samo do tří měsíců věku miminka a není třeba mu jakkoli pomáhat. Je ale jasné, že esteticky tento problém nevypadá zrovna nejlépe a že se ho spousta rodičů chce zbavit co možná nejdřív, zvlášť pokud je akné opravdu výrazné a pupínků je hodně.

V takovém případě je ale určitě na místě držet se pravidla „všeho s mírou“ a s péčí to moc nepřehánět. Pokud si nejste jistí, zda se skutečně jedná o novorozenecké akné a máte podezření třeba na ekzém či jiné kožní onemocnění, určitě navštivte dětského lékaře.

Na novorozenecké akné pak můžete vyzkoušet nejrůznější masti z lékárny, kde vám poradí vhodný produkt, anebo můžete sáhnout po bylinkách. Zde je několik tipů, jak pečovat o pokožku miminka s novorozeneckým akné tak, abyste se ho zbavili rychleji:

  • oplach odvarem z měsíčku lékařského
  • oplach černým čajem
  • oplach odvarem z řepíčku
  • oplach Jarischovým roztokem
  • ošetření dětským tekutým pudrem
  • potírání mateřským mlékem

hracky-pro-nejmensi

Čeho se vyvarovat?

Pokud vaše miminko trápí novorozenecké akné, nikdy se nesnažte pupínky jakkoli mačkat, pokožka by se to totiž mohla ošklivě zanítit a problém by se ještě zhoršil. Při péči o jemnou dětskou pokožku se rozhodně vyhněte všem přípravkům, které obsahují nejrůznější chemické látky, jako je alkohol, silikony, parabeny, barviva a další – mohly by kůži podráždit a ničemu by to nepomohlo.

Sahejte výhradně po přírodních produktech. Nachází-li se novorozenecké akné i na jiných částech těla než jen na obličeji či vlasové části hlavy, vyvarujte se oblečení ze syntetických materiálů a volte pokud možno oblečky z bavlny, bambusu a jiných přírodních tkanin, aby pokožka lépe dýchala. To platí obzvlášť v teplém letním počasí, kdy se může pokožka snadno zapařit.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: