UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je slovo nadřazené?

Slovo nadřazené je slovo, které označuje skupinu jiných slov (slov podřazených). Níže vám představím některé příklady těchto slov.
 
co-je-slovo-nadrazene
 
Co je slovo nadřazené (Zdroj fotky: Freepik.com)
 

Co je to slovo nadřazené?

Vezměte si například jedno slovo, jakékoliv. Třeba ananas. Bluma. Švestka. Nektarinka. Nadřazené slovo pro tyto slova je ovoce. Je to pojem, který vlastně spojuje tyto všechny pojmy dohromady.

Další příklad -  televize, mobil, reproduktor - elektronika. Je to opravdu lehké. Dalšími slovy můžou být třeba jogurt, mléko, sýr - a slovo nadřazené od těchto slov je mléčné výrobky. Zapamatujte si to opravdu snadno, stačí si uvědomit, co všechna tato slova spojuje a hned to budete vědět. 

hracky-pro-deti

A proč existují slova nadřazená v českém jazyce?

Abychom v těch slovech měli větší řád. Nadřazená slova se totiž nepoužívají jen v českém jazyce, ale úplně běžně i v ostatních jazycích. Takže nezapomeňte na to si to dobře zapamatovat a když se vás někdo bude ptát, odpovězte mu přesně tuto definici, která je jednoduchá, ale přesně vystihuje, co je to slovo nadřazené a k čemu slouží. 
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: