UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je dysgrafie a dysgrafik?

Dysgrafie patří mezi specifické poruchy učení. Projevuje se zejména v grafickém projevu, konkrétně v psaní. První náznaky dysgrafie jsou mnohdy u dětí pozorovány již v předškolním věku, často se ale odhalí až po nástupu do školy. Tyto problémy je nejlepší zjistit co nejdříve a bezodkladně také pracovat na nápravě, aby se minimalizovaly následky.

co-je-dysgrafie-dysgrafik

Co je dysgrafie (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je dysgrafie

Dysgrafie způsobuje problémy v psaném projevu, konkrétně v oblasti písma. Dysgrafikovi většinou psaní trvá mnohem déle, než je běžné, písmo je neúhledné a nečitelné. Dochází také k vynechávání písmen nebo i celých slov. Dysgrafik má i problém s tím se psaní naučit. I sebemenší klička způsobuje velké problémy. Dítě má pocit, že ho ruka, kterou píše, neposlouchá.

Typy dysgrafie

Dysgrafie má několik typů:

  • dysgrafie fonologická
  • dysgrafie hluboká
  • dysgrafie povrchová

Příčiny dysgrafie

  • dědičnost
  • poruchy vývoje v těhotenství
  • komplikace při porodu a další

 

hracky-pro-deti

Jak s dysgrafií pracovat?

V první řadě je nutné kontaktovat pedagogicko-psychologickou poradnu a domluvit si návštěvu. Odborníci posoudí daný problém a navrhnou řešení, a to nejenom pro domácí přípravu, ale také pro výuku přímo ve škole.

Při práci s dysgrafikem je velmi důležitá motivace a zároveň i individuální přístup. Takovému žákovi by měl být věnován větší prostor na psaní textu i na vypracování úkolů. Zároveň je doporučován co nejmenší poměr psaného projevu vůči ústnímu. Vhodnou pomocí jsou také různé motorické cviky.

Vhodné jsou cvičení pro rozvoj jemné i hrubé motoriky. Důležitý je i nácvik správného úchopu tužky, vhodný sklon podložky a sešitu a také správné sezení při psaní. Zapomínat by se nemělo ani na pravidelný trénink v podobě nejrůznějších grafomotorických cvičení.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: