UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Proč nekoupat miminko po porodu?

Není to ještě tak dávno, co bylo po porodu zvykem novorozené miminko hned vykoupat, aby bylo dokonale čisté a voňavé. Časy se ale mění a v posledních letech se od koupání novorozenců hned po jejich narození ve spoustě porodnic upouští a již není součástí prvního ošetření novorozence po porodu (ačkoli v některých zařízeních se tato praxe stále drží, navzdory všem novým poznatkům). Moderní výzkumy totiž prokázaly, že koupání miminek v prvních hodinách a dnech po porodu není vůbec nutné a dokonce ani vhodné. Proč?

proc-nekoupat-miminko-po-porodu

Koupání miminka po porodu (Zdroj fotky: Freepik.com)

Ochranný mázek

Miminko se rodí pokryto větším či menším množstvím mázku (vernix), což je bílá krémová hmota, která chrání plod v děloze před působením plodové vody. Svou funkci ale plní i po příchodu miminka na svět, a to tím, že ho chrání před mnoha škodlivými vlivy prostředí a zároveň mu pomáhá v poporodní adaptaci. Pokud miminko hned po narození nevykoupete, přispějete k lepšímu budování jeho přirozené imunity, která bude díky mázku silnější.

Dalším důvodem, proč je určitě lepší mázek miminku v porodnici ponechat, je fakt, že zdravotnické zařízení je prostředí plné všemožných bakterií a takzvané nozokomiální nákazy (nemoci získané pobytem v těchto zařízeních) jsou stále častější – a mázek dokáže miminko před těmito bakteriemi a možnými infekcemi ochránit. Dalším nesporným benefitem mázku je jeho hydratační schopnost, udržuje pokožku miminka vyživenou, hladkou a vláčnou.

Ovlivnění termoregulace miminka

Mázek pokrývající pokožku miminka ale nepřispívá jen k ochraně před bakteriemi a k budování imunity. Miminko se rodí s nezralou schopností termoregulace, tedy udržení tělesné teploty – a právě mázek mu v termoregulaci pomáhá. Chrání ho před prochlazením. Koupání hned po porodu je proto nevhodné i z důvodu snížené schopnosti termoregulace, protože miminku se během koupání automaticky sníží tělesná teplota.

Kromě toho je pro něj celá koupací procedura dost stresujícím zážitkem, při němž se vyplavují stresové hormony, miminku se zvýší tepová i dechová frekvence a může se snížit hladina cukru v jeho krvi, což znamená problém především pro novorozence, jejichž matky trpěly těhotenskou cukrovkou.

hracky-pro-nejmensi

Seperace spojená s koupáním

Miminko hned po porodu patří na hruď maminky a nikam jinam. Jakékoli oddělování novorozence od matky, třebaže za účelem ošetření, je naprosto nevhodné a rušivé. I koupání znamená separaci a je násilné. Nejlepším prostředím pro novorozené miminko je matčina hruď, protože je tím nejdokonalejším inkubátorem.

Má jedinečnou schopnost regulovat tělesnou teplotu miminka a pokud navíc dítě nebylo koupané, je to vůbec to nejlepší, čeho se mu po bezprostředně po narození může dostat – těsný kontakt kůže na kůži s maminkou, blízkost prsu (a potravy) a ochrana v podobě mázku.

První koupání miminka

Kdy tedy miminko poprvé vykoupat? Je to na každém z rodičů, obecně se ale doporučuje vyčkat s prvním koupáním alespoň 24 hodin po porodu, úplně nejlépe pak až do příchodu z porodnice domů. První koupání by měl být láskyplný rituál, který proběhne s maminkou a tatínkem, klidně i ve společné vaně.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: