UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je akvizice?

Víte, co je akvizice a kde se s ní setkáte? Akvizice je postup jak získat aktiva (předmětu, věci, osoby) nebo cíl procesu. V ekonomii je akvizice právní a ekonomické spojení (převzetí) podniků. Ve financích je to naopak získávání zákazníků prostřednictvím osobního vyhledávání a vyjednávání.

co-je-akvizice

 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Akvizici lze rozdělit do dvou kategorií

  1. Akvizice za kupní cenu (fúze) - Tento typ akvizice zahrnuje nákup aktiv jiného podniku za hotovost. Nabývaná společnost se stává dceřinou společností nabývající společnosti a její název může být změněn, pokud je to výhodné pro obchodní účely. Například společnost IBM koupila v roce 1995 společnost Lotus Development Corporation; IBM proto nyní vlastní tabulkový procesor Lotus 1-2-3 a textový procesor WordPro.
  2. Akvizice bez kupní ceny (fúze) - Tento typ akvizice nezahrnuje nákup aktiv jiné společnosti za hotovost, ale spíše spojení činností dvou společností prostřednictvím kontroly managementu nebo vlastnictví akcií bez přímých plateb akcionářům nebo vlastníkům cílových společností. Příkladem může být, když společnost Microsoft v roce 1997 koupila poskytovatele služeb Hotmail a přejmenovala jej na poskytovatele e-mailových služeb MSN Hotmail.

vyfakturuj-dudlu-zahalka-fakturacni-program

Vyzkoušejte zdarma nejpopulárnější fakturační program - VyFakturuj.cz

Kde se setkáte s akvizicí?

V oblasti financí se akvizice vztahuje k nákupu zákazníků prostřednictvím osobního vyhledávání a vyjednávání. Tím se liší od tradičních marketingových strategií, jako je reklama, které lze považovat za pasivní metody akvizice.

Akvizice je také termín používaný v ekonomii k popisu procesu sloučení dvou společností do jedné větší společnosti. Tento proces obvykle zahrnuje získání kontroly jedné společnosti nad druhou společností prostřednictvím nákupu akcií nebo jiných finančních prostředků.

V matematice a informatice je algoritmus efektivní postup výpočtů krok za krokem, který mění stav, dokud není dosaženo určité cílové podmínky. Lze jej použít pro výpočty, zpracování dat a automatizované uvažování. Algoritmy provádějí výpočty mechanickým dodržováním souboru kroků, kterým nemusí nutně rozumět.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: