UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je hrubý domácí produkt (HDP)?

Kdo by neznal HDP, tedy hrubý domácí produkt. Pokud si však říkáte, že si nejste zcela jistí tímto pojmem, tak vám můžete velmi rychle objasnit o co se vlastně jedná. Vyjadřuje se v peněžních jednotkách, a tedy se používá pro stanovení výkonnosti ekonomiky.

co-je-hdp

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Můžeme to také pojmout jako celkovou hodnotu statků a služeb nově vytvořených v daném období. Obvykle se tedy jedná o jeden rok, a to na určitém území. Můžeme ho znát také jako makroekonomický ukazatel. U HDP můžeme také zaznamenat nedostatky, kterými jsou například i neplacené domácí práce, šedou ekonomiku a další.
Pokud bychom to chtěli pro laiky jednoduše shrnout, HDP je vše, co se vyprodukuje za dané období, a to na území dané země. U nás tedy konkrétně na území ČR.

Samozřejmě mnoho dalších informací se dá také dohledat nejen na stránkách různých finančních společností, které o tom dokážou přesněji napsat a také velmi dobře popsat jednotlivé části. HDP vypovídá také o síle ekonomiky.

Nemusíte se tedy ničeho bát, protože kdo se chce navíc vzdělávat může také využít nejen internetu, ale různé společnosti nabízejí semináře, která se týkají také i oblasti HDP, a nemusíte určitě rovnou někam dojíždět.

vyfakturuj-dudlu-zahalka-fakturacni-program

Vyzkoušejte zdarma nejpopulárnější fakturační program - VyFakturuj.cz

Mnoho těchto seminářů je většinou online a vy se tak z pohodlí vašeho domova můžete dozvědět spoustu nových informací, a později je předat i vašim členům domácnosti, se kterými bydlíte nebo i kolegům či kolegyním v práci a rozvinout tak téma, které jste do dnešního dne ještě neprobírali. Zajímat se o to co se u nás v naší zemi děje, není přece nic špatného. Protože kdo se zajímá a má přehled, ten také má náskok před těmi ostatními, kteří spoléhají na druhé.

Další zajímavé téma je HNP. To je zase hrubý národní produkt. HDP i HNP tak spadají do makroekonomie. Dnes a denně se navíc setkáváme s produkty a služby, které považujeme za součást našeho života. Proto se určitě zajímejte o to co se v naší zemi děje.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: