Co je hrubý domácí produkt (HDP)?

Kdo by neznal HDP, tedy hrubý domácí produkt. Pokud si však říkáte, že si nejste zcela jistí tímto pojmem, tak vám můžete velmi rychle objasnit o co se vlastně jedná. Vyjadřuje se v peněžních jednotkách, a tedy se používá pro stanovení výkonnosti ekonomiky.

co-je-hdp

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Můžeme to také pojmout jako celkovou hodnotu statků a služeb nově vytvořených v daném období. Obvykle se tedy jedná o jeden rok, a to na určitém území. Můžeme ho znát také jako makroekonomický ukazatel. U HDP můžeme také zaznamenat nedostatky, kterými jsou například i neplacené domácí práce, šedou ekonomiku a další.
Pokud bychom to chtěli pro laiky jednoduše shrnout, HDP je vše, co se vyprodukuje za dané období, a to na území dané země. U nás tedy konkrétně na území ČR.

Samozřejmě mnoho dalších informací se dá také dohledat nejen na stránkách různých finančních společností, které o tom dokážou přesněji napsat a také velmi dobře popsat jednotlivé části. HDP vypovídá také o síle ekonomiky.

Nemusíte se tedy ničeho bát, protože kdo se chce navíc vzdělávat může také využít nejen internetu, ale různé společnosti nabízejí semináře, která se týkají také i oblasti HDP, a nemusíte určitě rovnou někam dojíždět.

Mnoho těchto seminářů je většinou online a vy se tak z pohodlí vašeho domova můžete dozvědět spoustu nových informací, a později je předat i vašim členům domácnosti, se kterými bydlíte nebo i kolegům či kolegyním v práci a rozvinout tak téma, které jste do dnešního dne ještě neprobírali.
Zajímat se o to co se u nás v naší zemi děje, není přece nic špatného. Protože kdo se zajímá a má přehled, ten také má náskok před těmi ostatními, kteří spoléhají na druhé.

Další zajímavé téma je HNP. To je zase hrubý národní produkt. HDP i HNP tak spadají do makroekonomie. Dnes a denně se navíc setkáváme s produkty a služby, které považujeme za součást našeho života. Proto se určitě zajímejte o to co se v naší zemi děje.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si na Dudlu kasičky a pokladničky: