UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je identifikační číslo (IČO)?

Taky jste se už kolikrát setkali se zkratkou IČO? A zajímali jste se o to, co to vůbec znamená? Pokud ne, nebo si o tomto tématu chcete přečíst něco více, pak vám tenhle článek může předat více informací a třeba vás i zaujmou.
 
co-je-to-identifikacni-cislo-ico
 
(Zdroj fotky: Freepik.com)
 
IČO je zkratka pro identifikační číslo, jak už jste si mohli přečíst z nadpisu. No, to bychom měli. Ale jak se vlastně identifikační číslo (IČO) používá a kdo jej používá?
Identifikační číslo (IČO) se používá pro označení podnikatelů, kteří si zakládají živnost (ať už volnou, vázanou, nebo koncesovanou). Některé firmy totiž člověka s odpovídajícími požadavky mohou přijmout pouze za předpokladu a za podmínky, že má člověk živnostenský list s příslušným identifikačním číslem. Ze své vlastní zkušenosti už jsem se bohužel setkala s tím, že jsem měla možnost dostat opravdu skvělou práci, která byla i dobře placená, bohužel pokud jsem neměla IČO, nemohla jsem ji dostat. Takže i tyto situace se stávají.

Zase na druhou stranu je potřeba zmínit, že živnostenský list na volnou živnost si může založit úplně každý, stačí k tomu pouze poplatek za založení živnosti tisíc korun. Potom se k živnosti vážou ale také další povinnosti, jako například placení měsíčního zdravotního pojištění a sociálního pojištění (to ale jen v případě, že nejste student, nebo nemáte ještě hlavní zaměstnání). Takže ve zkratce –  pokud si chcete živnostenský list založit na hlavní činnost, tyto poplatky bohužel platit měsíčně musíte. Dohromady je to měsíčně asi necelých šest tisíc korun. Živnostenský list bych si tedy zakládala jen v případě, že jej budete mít na vedlejší činnost a nebo na hlavní činnost, ale už dopředu víte, že by se to vyplatilo a budete mít hodně zakázek. V opačném případě se spíše můžete dostat do problémů, jako se to kdysi stalo mně a zrušení ŽL taky trvá nějaký čas, proto si jeho založení rozmyslete.
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: