UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak dlouho archivovat účetní doklady?

Nyní nám vyvstává otázka ohledně archivace účetních dokladů. Každý z nás má zajisté nějaké doma, ale u jakých je jaká doba to už nikdo moc přesně neví. Podnikatelé mají povinnost archivovat účetní doklady.

jak-dlouho-archivovat-ucetni-doklady
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Na webových stránkách různých bank si můžete tedy velmi rychle dočíst informaci o tom jaká lhůta je pro vás zda jste plátem DPH, a proto si daňové doklady pro rozhodné stanovení daně musíte mít pečlivě uschované a to také nejméně po dobu 10ti let. Ano zdá se to jako velmi dlouhé období, ale co vy víte co se může stát. Raději ať máte dokumenty doma delší dobu než je třeba potřeba než abyste nějaké vyhodily, a potom se po nich někdo sháněl. To už není zase tolik příjemné nemyslíte si? U zaměstnavatelů je povinnost uchovávat například stejnopisy evidenčních listů, mzdové listy a také samozřejmě účetní záznamy. Pro lepší a daleko jednodušší přehled vám nyní můžeme dát pár tipů, abyste tak měli lepší přehled v této oblasti.

Po dobu 5ti let je nutno archivovat tyto daňové doklady:

  • účetní doklady
  • účetní knihy
  • inventurní soupisy a další


Ukázali jsme vám jen malou zmínku o tom co se po dobu 5ti let archivuje. Samozřejmě je toho plný internet kdy si třeba u některé banky na jejích stránkách můžete tak v rychlosti dočíst, které dokumenty máte mít doma nebo je můžete už s klidným svědomím vyhodit. Nejlepší způsob je skartace. Archivace dokumentů může navíc být jak v klasické podobě jako jsou tištěné dokumenty tak, ale i v elektronické podobě. Kdo navíc nedodrží potřebnou lhůtu tomu může tak F.Ú udělit pokutu ve výši až 3 % hodnoty vašich aktiv a pro společnost zapsanou v OR hrozí pokuta až 250 000 Kč. Jestliže ve vaší firmě došlo k požáru či vám archiv vytopilo prasklé topení a dokumenty se tak poškodily k nenávratnu, je potřeba abyste tuto informaci sdělili F.Ú., kdy také potřebnou dokumentaci od PČR použijete jako materiál pro F.Ú.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: