Jak počítat procenta?

Nemusíme být zdatní matematici, ale vypočítat si mzdu by měl umět úplně každý, a to klidně s kalkulačkou. Když někam nastupujeme do práce, je nám zpravidla sdělena částka v hrubém a my musíme spočítat ty srážky. Tedy pokud to chceme znát ještě před podepsáním pracovní smlouvy. Díky znalosti kalkulaci procent si také zcela jednoduše můžeme spočítat slevu v obchodě.

jak-spocitat-procenta

(Zdroj fotky: Freepik.com)

V tomto článku do vás nebudu hustit nic nepodstatného. Navíc jsem humanitně založený člověk, nikoliv matematik, takže nějaké odborné výpočty ode mě určitě nečekejte. Řekneme si to úplně krásně hezky česky, se selským rozumem.

Pro začátek si představte nebo nakreslete kolo a to rozdělte na čtyři stejné části. Celý kruh je sto procent, jeden jeho segment znázorňuje jednu čtvrtinu. Když je sto procent třeba 2000 Kč, kolik korun bude ten dílek? Správně, dva tisíce vydělíme počtem okének, tedy čtyřmi, a vyjde nám pět set. 

A teď si povíme o té mzdě. Ve smlouvě máte, že dostanete třeba 20 000 korun. To je hrubá mzda. A vás logicky bude zajímat, kolik vám tedy skutečně bude zaplaceno po všech těch zákonných srážkách. Budete proto muset vypočítat zdravotní a sociální pojištění a patnáctiprocentní daň z příjmů.

Zdravotní pojištění činí 4,5 procenta, to znamená, že hrubou mzdu nejprve vydělíme stem a poté vynásobíme těmi 4,5 procenty. Tím získáme pojem o zdravotním pojištění, které za nás odvede zaměstnavatel. 

Stejným způsobem zjistíme sociální pojištění, jehož sazba však není 4,5 procenta, ale 6,5 procent. Dvacet tisíc tedy opět vydělíme stem a vynásobíme 6,5.

Když tedy víte, jak spočítat pojištění, nebude už problém s pomocí kalkulačky zjistit také daň. Ta je vždy patnáctiprocentní. Tak schválně… Vyzkoušejte si to. Opět hrubou mzdu vydělte stem a vynásobte tentokrát patnácti. Výsledek je daň z příjmů, kterou za vás váš zaměstnavatel odvede státu. Samozřejmě, že zdatní počtáři by našli ještě další postupy, ale nejjednodušší je zkrátka tento.

Od hrubé mzdy pak odečtěte všechny tyto zákonné srážky, takže obě pojištění i daň, a následně vám vyjde čistá mzda. Tolik budete mít ve výplatním období na účtě nebo v obálce od firmy.

Vidíte, že to nebolelo, nemuseli jste ani namáhat své mozkové závity, protože kalkulačka je skvělým pomocníkem. Procvičit si logické myšlení můžete pomocí nějakého hlavolamu, křížovky nebo nějaké logické online hry či deskovky.   

A na závěr ještě typografické okénko. Když napíšete 100 %, znamená to „sto procent“. Pokud však vynecháte mezeru (100%), význam je „stoprocentní“. Dbejte na správný zápis. Čeština je krásný jazyk.

Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová

Vyberte si na Dudlu dekorace a doplňky do bytu: