Jak založit živnost?

Spoustě lidem se stává, že najdou ideální práci - práci snů. Přijati by byli okamžitě, ale je v tom jeden háček - musí mít živnostenský list, čehož se spousta lidí zalekne a že se opravdu čeho zaleknout je, když o živnostenském listu nevíte vůbec nic. Když už do něčeho takového chcete jít, vřele doporučuji si prvně nastudovat, co živnostenský list obnáší... A abychom si to podrobně rozebrali, tak sem napíšu některé informace, které jsou velmi důležité.

jak-zalozit-zivnost

Jak založit živnost? (Zdroj fotky: Freepik.com)

V první řadě byste si měli ujasnit, jestli do toho opravdu chcete jít a popřípadě jaký obor si chcete do živnosti zaznačit - jsou totiž tři druhy živností: volná, koncesovaná a vázaná. U volné živnosti nemusíte mít nějaké odborné vzdělání. Mezi volnou živnost může patřit například administrativa, fotografování a tak dále. Nicméně u každé živnosti si musíte platit zdravotní a sociální pojištění každý měsíc (tedy pokud nemáte zaměstnání na hlavní pracovní poměr, tam to za vás odvádí zaměstnavatel).

Zdravotní a sociální pojištění dá měsíčně zhruba šest tisíc korun, což není taky taková legrace, jak si každý myslí. Nicméně živnostenský list je ideální pro ty, co chtějí podnikat a nebo ví, že to prostě utáhnou. Já jsem živnostenský list měla a bohužel jsem ho zrušila (protože jsem zjistila, že to asi není jednoduše pro mě - i to se stává). Nicméně pokud si chcete založit živnost volnou, stačí si dojít na živnostenský úřad, požádat o založení živnostenského listu.

Bude vás to stát poplatek tisíc korun, nicméně pak už živnost budete mít a nikdo vám ji nemůžete odepřít. Ještě je i potřeba nahlásit, co za obor u živnosti chcete mít (doporučuji před založením opravdu promyslet, abyste potom zpětně nemuseli úřadům nic dalšího ohlašovat a doplňovat). Přeji hodně štěstí s úspěšným založením živnostenského listu, pokud se na to chystáte. 

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: