Co je bitcoin?

Oblast, kterou jsou kryptoměny, zažívá v posledních letech opravdu velký boom. Těžba většiny takových kryptoměn funguje na základě řešení složitých výpočetních operací. Proces těžby samotné pak má pro kryptoměny jako takové velký význam, a to z toho důvodu, že zajišťuje potvrzení finančních transakcí v systému. Mezi nejznámější kryptoměny patří Bitcoin, LiteCoin nebo také Dogecoin.

co-je-bitcoin

Co je bitcoin? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Bitcoin je na trhu již více než 10 let. Porozumět Bitcoinu a všeho s ním spojeného, je poměrně složité. Bitcoin je nejpoužívanější kryptoměnou a je také první svého druhu. Ke spuštění došlo již v roce 2009, a to skupinou programátorů známých pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Společně s Bitcoinem existuje i stejnojmenná open-source platební síť. Pomocí Bitcoinu je tak možné provádět platby po celém světě, aniž by bylo nutné mít bankovní účet.

Zajímavé je na Bitcoinu to, že nepodléhá žádné regulaci a nikdo tak s jeho hodnotou nemůže manipulovat. Zároveň také nespadá pod žádnou regulační banku. Komunikace jako taková probíhá na půdě počítačového programu, pomocí kterého se komunikuje s dalšími účastníky jako jsou majitelé peněženek (tzv. BTC) a těžaři Bitcoinu.

Vytváření nabídky a poptávky funguje na tom základě, že uživatelé posílají peníze a platí za produkty nebo služby. Funkci sítě jako takové pak zajišťují těžaři a zároveň také dbají na bezpečnost. Za to jsou pak odměňováni formou Bitcoinů. Nikdo další kromě těžařů a uživatelů pak v síti nefiguruje.

A jak to celé vlastně funguje? Nonstop probíhá velké množství transakcí a ty jsou rozděleny do bloků. Každých 10 minut vznikne 1 takový blok a ty pak společně vytváří řetězec bloků (tzv. Blockchain). Blockchain je jakousi veřejnou a pravidelně aktualizovanou databází probíhajících transakcí, která se zakládá na anonymitě a zamezuje i neoprávněným transakcím.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu příslušenství k PC a notebooku:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení