UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Figurka Beruška

Figurky berušky

Beruška je bez pochyby jedním z nejoblíbenějších příslušníků hmyzího druhu. Pro její červeně zbarvená a elegantně puntíkovaná křidýlka ji každý snadno pozná, a dokonce nevzbouzí strach ani u zarytých odpůrců hmyzu. Říkanka „poletíš do nebíčka nebo do peklíčka?“ je v našich končinách dobře zažitá, a tak jsou berušky i oblíbenou zábavou dětí prohánějících se po loukách. Ostatně, děti jsou hlavními obdivovateli tohoto barevného hmyzu, který vstoupil do mnoha dětského umění, naučných stezek či pohádek.

Pro eleganci tohoto zvířátka se mu v angličtině říká lady-bug, čili brouk-dáma. V turečtině zase ugur böceg, brouk štěstí. I mnoho dalších jazyků nazývá berušku šťastným broukem či broukem splněných přání. V ruštině je to pak bozhya korovka, čili Boží brouk – mnoho národů totiž berušku spojuje přímo s Bohy či božstvy. A co čeština? Pravý název berušky je slunéčko sedmitečné, což odkazuje na sedm teček na zádech. Beruška či slunéčko je členem čeledi slunéčkovitých, kterých je na světě více, než pět tisíc – mají různé zbarvení, ale také různé počty teček na krovkách.

Ačkoliv se to nemusí zdát, v přírodě je beruška nebezpečným predátorem. Naše zahrady udržuje čisté od mšic a dalších podobných škůdců. Ostatně, v Severní Americe jich farmáři ve 20. století uměle vysadili statisíce, aby ochránili své produkty.  Jejich zbarvení vzniklo kvůli nutnosti chránit se před predátory, kteří si červenou barvu spojují s nedobrou chutí, ale také s jedovatostí pokrmu. Pravda je, že některé berušky jedovaté jsou, ale zejména pro malý hmyz. Lidem uškodit nemohou.

V Česku je beruška oblíbená také díky pohádce o Ferdu Mravenci, kde je krásná Beruška jeho láskou a přítelkyní.

Pro Dudlu sepsala: Lenak Hrabalová