Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Co je panko strouhanka?

Panko strouhanka je asijská alternativa naší běžné strouhanky. Pochází z Japonska a slouží stejně jako jakákoli jiná strouhanka k obalování všeho možného, co se následně smaží na pánvi. Můžete v ní obalit klasické kuřecí či vepřové řízky, zeleninu, houby nebo ryby. Zkrátka cokoli, čemu chcete dát zlatavý a křupavý kabátek, na který se už od pohledu budou sbíhat sliny. V čem je ale panko strouhanka jiná než „obyčejná“ strouhanka? A jak si vyrobit svou vlastní?

co-je-panko-strouhanka

Co je strouhanka panko? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Strouhanka panko

Panko strouhanka má sice exotický název i původ, její složení už ale tak exotické není. Jedná se o strouhanku podobnou té naší ze suché veky nebo rohlíků, přesto je ale trochu jiná. Je vyrobena z čerstvého bílého chleba a liší je barvou i strukturou – panko strouhanka je velmi světlá a také mnohem hrubší, tvoří spíše jakési vločky.

Díky tomu jsou řízky (a jiné dobroty) v ní obalené mnohem křupavější a chutnější. Velkou výhodou také je, že panko strouhanka nenasákne zdaleka tolik oleje než strouhanka klasická, výsledek je pak mnohem odlehčenější a tím pádem i zdravější.

kuchynske-vychytavky

Jak si připravit panko strouhanku

Panko strouhanku si můžete koupit ve specializovaných orientálních obchodech nebo na internetu, vyrobit si ji ale můžete klidně i sami doma. Potřebovat budete jen světlý toastový chléb, nic víc. Výrobu panko strouhanky můžete brát jako tip ve chvíli, kdy vám doma bude toastový chléb přebývat a nikdo už na něj nebude mít chuť.

Postup je tak jednoduchý, že už jednodušší být ani nemůže:

  1. Plátky toastového chleba zbavíte kůrky a střídky pak necháte jeden den volně proschnout na vzduchu. Poté je opatrně promixujete nebo jednoduše nastrouháte na hrubém struhadle, v tenké vrstvě nasypete na plech vyložený pečícím papírem a vložíte do trouby vyhřáté na 150°C.

  2. V troubě ponecháte plech zhruba 5 až 6 minut, přičemž každé 2 až 3 minuty strouhanku promícháte, aby se sušila rovnoměrně a nezačala hnědnout. Opravdu bedlivě ji přitom hlídejte, výsledná obalovací směs musí být suchá, ale stále světlá, nikoli zlatá či dokonce hnědá. Hotovou strouhanku necháte vychladnout a nakonec přesypete do libovolné nádoby s uzávěrem. Skladujte na suchém a tmavém místě.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: