Jak upéct vepřovou panenku?

Vepřová panenka je libové maso, které se nejčastěji připravuje podobně jako třeba hovězí steak, tedy minutkově. Na pánvi se osmahne do růžova a servíruje. Víte ale, jak vepřovou panenku upéct v troubě? Pokud ne, vyzkoušejte ji upéct podle následujícího receptu!

jak-upect-veprovou-panenku

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Recept: Vepřová panenka v medovo-rozmarýnové marinádě a s pečenými bramborami

Abyste docílili toho, že vepřová panenka bude mít jemnou a žádoucí zlatavou barvu, ale zůstane uvnitř šťavnatá, je třeba přesně dodržet postup přípravy a pečení. Velkou výhodou pečení vepřové panenky je i to, že ji můžete péct společně s bramborami v jednom pekáči.

Budete potřebovat:

 • 1kg vepřové panenky, očištěné
 • sůl a čerstvě mletý pepř
 • olivový olej
 • brambory

Na marinádu:

 • 3 lžíce tekutého medu
 • 2 lžičky sušeného rozmarýnu
 • šťáva z ½ citronu

kuchynske-vychytavky

Postup na vepřovou panenku:

 1. Vepřovou panenku, omyjte osušte papírovými utěrkami, zlehka potřete ze všech stran olivovým olejem a jemně osolte mořskou solí a posypte trochou čerstvě mletého pepře.
 2. Brambory omyjte, oškrábejte a nakrájejte na plátky o tloušťce zhruba 2cm.
 3. Troubu předehřejte na teplotu 220°C, vepřovou panenku dejte na pekáč vyložený pečícím papírem, přidejte brambory, potřete olivovým olejem a zlehka osolte.
 4. Pekáč vložte do vyhřáté trouby a vše pečte 40 až 45 minut. Maso nemusíte podlévat ani potírat vodou či olejem, vystačí si pouze s horkým vzduchem v troubě.
 5. Zhruba 10 minut před koncem pečení pekáč s masem a bramborami vytáhněte z trouby a panenku potřete připravenou marinádou. Vraťte zpátky do trouby a dopečte. Marináda se postará o chutnou krustu.
 6. Když je vepřová panenka upečená a brambory mají zlatavou barvu, vyndejte pekáč z trouby, brambory rozdělte na talíře, maso nakrájejte na plátky, přidejte k bramborám na talíři a servírujte. Podávejte s čerstvou zeleninou.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu vychytávky do kuchyně: