Jak uvařit vajíčko naměkko?

Plno lidí slýchává, že vejce se dá vařit na různé způsoby. Například naměkko, na hniličku, natvrdo a tak dále. V dnešním článku si ale rozebereme, jak správě uvařit vajíčko naměkko – tudíž to znamená tak, že bílek bude v tuhém stavu a žloutek bude úplně mírně téct.

jak-uvarit-vajicko-namekko

Jak uvařit vajíčko naměkko? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jsou obecně dva způsoby, jak vajíčka naměkko uvařit a my si zde samozřejmě zmíníme oba dva. Ten první mi připadá trochu lehčí, ten druhý složitější. A pokud si ten složitější nezapamatujete, můžete si jej jednoduše někam napsat.

Postup číslo jedna:

Správně uvařit vejce naměkko není v žádném případě problém. Musíte ale vejce vložit do studené vody (musí být zcela ponořené!!), kterou pak dáte potom vařit. V momentě, kdy voda začne vařit, necháme vejce ještě jednu-dvě minuty ve vodě, voda musí jen „probublávat“ a ne vařit naplno. Pak bude hotové tzv. „naměkko”, tzn. bílek bude sražený, ztuhlý (tedy v tuhém stavu) a žloutek zůstane tekutý (bude mírně téct).

Ale pozor! Toto platí pouze v případě, pokud vejce budete vařit v 0,5 litru studené vody.

Postup číslo dva:

Vejce vložíme pomocí lžíce do již vařící vody a povaříme 3 minuty, pak je z vody vyndáme. Před vařením vejce propíchneme na širším konci špendlíkem, aby neprasklo. (Také nesmí být vejce předtím příliš studené, například rovnou z lednice, pak rády praskají).

Také je dobré dávat velký pozor, protože při vaření vajíček záleží také na velikosti vajec, množství spolu vařených vajíček, velikosti nádoby a dokonce i na druhu nádoby. Bylo by dobré si najít ve své kuchyni ideální hrnec (hrníček), který budete stále používat. Tak přeji hodně štěstí při vaření vajíček naměkko! Určitě to zkuste, pokud si nevíte rady s druhým postupem, zkuste první, je o hodně jednodušší a bude se vám lépe dělat, pokud ve vaření nejste příliš zběhlí. Tak dobrou chuť!

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si na Dudlu vychytávky do kuchyně:

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení