UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jídelní příbory

Příbory

Řekli vám jako dítěti, že máte jíst příborem a ne rukama, že nejste v pravěku? Jestli ano, tak se mýlili. Už v pravěku se používaly první lžíce, nože a vidličky, zatím však ne současně. Lidem z antiky přišla nejpřínosnější lžíce. Na žlábkovitý tvar se dalo pohodlně nabrat cokoliv dobrého. Ve středověku pocítili potřebu krájet maso a ti méně movití alespoň chleba. Funkci vidličky zatím zvládlo napíchnutí na špičku nože dostatečně nahradit. Když přišla v desátém století poprvé do Evropy téměř v takové podobě, jako ji známe dnes, byla považována za nástroj Satanův, jelikož připomínala vidle. Trojdílný příbor se objevil až v renesanci a teprve od devatenáctého století začaly mít nože zakulacenou čepel.

U těchto tří to nekončí. Tvar jednotlivých komponentů se přizpůsoboval tomu, co se jím mělo jíst. Existuje tedy speciální příbor na maso, na dezerty, na ryby, který je typický především zvláštním tvarem nože, na moučníky, na koktejly, na konkrétní druhy ovoce nebo mořských živočichů... A něco, co s touto základní trojicí nemá vůbec nic společného. Totiž jídelní hůlky. Stejně jako naše příbory se vyrábí v jednorázové i znovupoužitelné podobě a váže se k nim podrobná etiketa. Například je nemůžete zapichovat do rýže nebo jimi podávat jídlo jiným osobám.

Dnes už jsou i příbory, které mají za úkoly být méně obtížným oříškem pro děti. Jsou vyrobené tak, aby skvěle padly do jejich malých ručiček, byly jemné, ale zároveň vydržely tvrdé zacházení. Také jim pomůže hezký obrázek nebo barvy. To se jim hned bude chtít jíst víc. A když nepomůže ani to, můžete vsadit na staré dobré „za tatínka, za maminku, za babičku...“ nebo provést nálet do pusy malým letadýlkem. Při troše hledání jistě najdete i příbor, který bude opravdu letadlo připomínat. Můžete pak skutečně chvíle strávené jezením proměnit ve společenskou hru.

Pro Dudlu sepsala: Veronika Linhartová

Prohlédněte si kompletní nabídku gadgetů:

Víte, že nákupem příborů do kuchyně na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás kuchyňské příbory nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

nadobi-deti-detske

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z: Jídlo, recepty, food blog