UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kuchyňské kráječe

Kuchyňský kráječ

Vzpomínám si, kdy jsem se poprvé setkal s kuchyňským kráječem. Do té doby bylo krájení chleba opřeného o tričko výsadou dospělých chlapů. Mělo v sobě nádech jakéhosi rituálu a slavnostních schopností, které se předávaly z otce na syna. A té radosti, když vám zůstala mouka z čerstvého chleba obtisknutá na tričku.

První kráječ, který jsem v životě viděl, vlastnila moje babička. Byla z poloviny německého původu a častokrát jezdila k příbuzným do Žitavy. Kromě sladkostí Ja!, které pro mě vždycky měly nádech exkluzivity, si jednoho dne přivezla onen krásný stroj.

Měl oranžovo bílou barvu a ruční pohon. Člověk si ho musel sám rozložit, proto se krájení chleba, ale i salámů a dalších pochutin stalo babiččinou výsadou. Byla na něj totiž hrozně pyšná a nechtěla, aby jí ho někdo z nás chromáků rozbil svou nešikovností či uspěchaností. Jak krásné rovné plátky krájel. Stačilo rovnoměrně točit kličkou a chleba byl nakrájený jako dřevo na pile. Po každém krájení ho babička slavnostně utřela vlhčenou handřičkou, přetřela do sucha k tomu speciálně určenou utěrkou, složila a chvíli se radostně pokochala.

Když jsem byl potom o mnoho starší, pořídila nám maminka také kráječ, tentokrát už ovšem elektrický. A zase jsme na něm nemohli krájet. Tentokrát byly ovšem na místě obavy o naše zdraví. Byly jsme děti nepozorné a maminka se bála, abychom si neublížili. Až v jinošském věku dostalo se mi výsady krájet na onom krásném nerezovém stroji. Chléb, salám, ba i sýr jsem na něm protáčel. Pravda, po krájení sýra musel se nůž pečlivě umýt, aby na něm nezaschnul. Ale vzhledem k jeho praktickému vyjmutí nečinilo mi to žádný problém.

Tato radost zůstala ve mně až do dospělosti, a proto když jsem si s manželkou zařizoval svou první domácnost, byl kuchyňský kráječ tím prvním kusem kuchyňského náčiní, který jsme si pořídili. A já věřím, že stejnou radost bude tento úžasný stroj dělat i mým dětem a dětem mých dětí a tak dále, stejně jako vám, milí zákazníci.

Pro Dudlu napsal: Jan Jarý

Prohlédněte si kompletní nabídku gadgetů:

Víte, že nákupem kráječe do kuchyně na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás kuchyňské kráječe nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

nadobi-deti-detske

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z: Jídlo, recepty, food blog