UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je placebo?

„Věř a víra tvá tě uzdraví“ – tuto známou větu z Bible už slyšel snad každý a těmito slovy by se dalo popsat takzvané placebo. Placebo je totiž neúčinná (neutrální) látka, která po podání člověku, který trpí nějakým fyzickým neduhem (např. nemocí či bolestí) vyvolá fyziologickou odpověď organismu a danému člověku se skutečně uleví.

co-je-placebo

Co je to placebo? (Zdroj: MidJourney)

Co je placebo efekt

Efekt placeba (placebo efekt) je známý už z historických pramenů a byl využíván například u vojáků za 2. světové války, kdy nebyl dostatek léků proti bolesti a těžce zraněným mužům proto byly podávány injekce s neúčinnými látkami, které ale byly vydávány za analgetika a opiáty a vojáci skutečně pozorovali zmírnění svých bolestí, přestože žádný skutečný lék proti bolesti nedostali. Jak placebo funguje?

Jak funguje placebo

Obecně se má za to, že placebo funguje na základě sugesce, tedy ovlivňování mysli a představ. Základem úspěchu je to, že pacient neví, že látka, která je mu podávána a je vydávána za lék, ve skutečnosti žádným lékem není. Látky užívané jako placebo jsou neutrální, neobsahují žádné účinné látky, a přesto vyvolávají kýžený efekt, totiž zmírňují bolesti i jiné nepříjemné symptomy spojené s tou kterou chorobou.

Placebo je obvykle podáváno i ve stejné formě jako skutečný lék – například v injekci, infuzi apod. - a má i stejný vzhled či barvu. Pacient věří tomu, že je skutečně léčen. Placebo efekt je mnohými odborníky považován za důkaz samoléčebných schopností lidského těla a také za důkaz toho, jak silná je lidská mysl a psychika. Spíše než fyzickou stránku ovlivňuje lidskou psychiku. Placebo efekt je srovnatelný s jinými terapeutickými metodami, které pracují s myslí a vědomím člověka – např. s hypnózou.

Může placebo pomáhat?

Přestože placebo nemá schopnost léčit nemoc jako takovou, může nemocnému člověku výrazně prospět. Díky tomu, že se pacientovi uleví od bolesti a má pocit, že je o něj odborně a kvalitně pečováno a že je léčen, se postupně zlepší i jeho psychický stav – a ten je základním předpokladem pro úspěšnou léčbu.

Zlepšení duševního zdraví dokáže divy, ve výsledku může způsobit i fyziologické změny v těle, které se pak s nemocí snáze popere. Předpokládá se, na placebo efektu je založena také alternativní medicína a je to právě placebo, na čem je stavěn její hlavní léčebný účinek.

Funguje placebo u každého?

Ačkoli je placebo poměrně mocným doplňkem léčby mnoha nemocí, nefunguje u každého a u různých osob účinkuje různě silně. Navíc ani placebo efekt není trvalý, obvykle postupně odeznívá.

antistresove-hracky

Co je Nocebo?

Nocebo je opakem placeba. Nocebo efekt (jak se mu také říká) se dostavuje ve chvíli, kdy se pacient obává, že léčebné postupy způsobí zhoršení jeho zdravotního stavu a nakonec se tak skutečně stane.

Vypovídajícím příkladem nocebo efektu je například situace, kdy je pacientovi podána neutrální (neúčinná) látka vydávaná za lék, a je upozorněn, že se mohou objevit určité vedlejší účinky onoho „léku“. Vedlejší účinky se pak skutečně objeví.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: