UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je chlorid sodný a draselný?

Látky chlorid sodný a chlorid draselný by se mohly snadno zaměnit. Rozdíl v nich je však poměrně velký. Jak je od sebe odlišit? Co je chlorid sodný a draselný?

co-je-chlorid-draselny

Chlorid sodný se přirozeně vyskytuje v přírodě pod označením sůl kamenná. Získává se těžením podzemních ložisek nebo také z mořské vody. Známější je pod názvem kuchyňská sůl. Jedná se o nepostradatelnou součást stravy a je obsažena v celém těle.

Vhodné je dbát na správný přísun chloridu sodného, protože jeho nadměrná konzumace způsobuje potíže kardiovaskulárního systému. V rozumné míře pomáhá k regulaci krevního tlaku, podporuje stahy a uvolňování svalstva, vstřebává živiny a udržuje správnou rovnováhu tekutin v těle člověka.

Chlorid sodný je velmi důležitou surovinou jak pro chemický, tak i pro potravinářský průmysl. V potravinářském průmyslu slouží k dochucování potravin a konzervaci. V chemickém průmyslu se používá jako surovina sloužící k výrobě sodíku, jedlé sody, kyseliny chlorovodíkové nebo chloru. V domácnosti se dá chlorid sodný využívat také odstraňování skvrn a mastnoty, dokáže zabránit i vzniku plísní.

Chlorid draselný je anorganickou solí používající se jako zdroj draslíku. Chlorid draselný je také často využíván pro sodíkovou dietu. Na rozdíl od chloridu sodného nezvyšuje krevní tlak. Užívá se i k léčbě zvýšeného krevního tlaku, a to v kombinaci právě s chloridem sodným.

Také chlorid draselný se používá ke zvýraznění chuti a je vhodnou alternativou ke kuchyňské soli. Dále tato látka změkčuje maso. Kromě toho při výrobě piva podporuje jeho fermentaci. Zároveň i funguje jako želírující látka. Chlorid draselný je přirozeným zdrojem draslíku. Při vyšších koncentracích je chuť chloridu draselného nahořklá nebo s nádechem kovové pachuti. Je nehořlavý a absolutně bez zápachu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: