Co je to puchýrna?

Puchýrna se označuje kovářská nebo ocelářská dílna. V dílně se nachází kovářský stroj, který používá k pohonu vodního kola. K zatloukání se používal velký těžký nástroj podobný kladivu, známý jako "kladivo" (hammerblag), který vážil od 35 kg do 65 kg. Kladivem se mávalo obloukem jako sekerou a velkou silou se jím udeřilo na kovadlinu, aby se opracovávaný kus železa vyrovnal. Název hamr je odvozen od německého slova Hammer, což znamená železář nebo kladivo.

co-je-puchyrna

Účel

Účelem tohoto typu hamru bylo vyrábět malé kousky kovu, které se daly použít jako hřebíky, podkovy, nože a další nástroje.

Historie

Kladivový mlýn byl vynalezen německými kováři ve 13. století a používal se ke kování železa a oceli. S se ze svislé hřídele tvoří jeden konec je upevněn na vodorovné ose.

Na druhém konci jsou umístěna dvě kladiva, která o sebe vzájemně narážejí a otáčejí se s ním. Jedno z nich je pevné, zatímco druhým lze pomocí klikového mechanismu pohybovat podél osy tam a zpět, takže se může přibližovat nebo vzdalovat od pevného kladiva.

Obsluha tímto zařízením vytlouká opracovávaný kov do tvaru. Kus kovu umístí mezi tato dvě kladiva, která pak buší na obě strany, dokud nenajdete požadovaný tvar.

Kdo využíval puchýrnu

V Anglii a Walesu byla puchýřová válcovna známá také jako válcovna nebo válcovací dílna. Termín válcování se používá pro zploštění povrchu materiálů, například kovů, pomocí válců, které se otáčejí proti sobě. Tento proces poprvé použili Římané, kteří z plechů vyráběli střešní tašky a trubky.

Poprvé byl termín válcovna použit v roce 1767, kdy byla postavena válcovna v Pudsey u Leedsu v hrabství Yorkshire v Anglii. Postavili ji bratři John a William Birkenshawovi, kteří ji v roce 1771 přestěhovali do Riponu, kde zůstali až do roku 1878, kdy byla rozebrána a znovu postavena v Leedsu jako součást nové společnosti Low Moor Ironworks Company Limited. Společnost Low Moor Ironworks Company Limited se v 19. století stala jedním z největších výrobců železničních lokomotiv v Británii.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: