Jak napsat pracovní hodnocení?

Co je pracovní posudek zaměstnance, k čemu slouží a co všechno by měl obsahovat? Pracovní posudek neboli hodnocení je vydáváno na žádost zaměstnance, a to po ukončení pracovního poměru. Takový posudek může zaměstnanec požadovat i zpětně a není dokonce ani zákonem stanovená žádná lhůta, do kdy nejdéle je možné o něj zažádat. Je tak možné ho požadovat klidně i několik let zpětně. Zaměstnavatel je povinen mu v tomto ohledu vyhovět. Zjistěte, jak napsat pracovní hodnocení, aby mělo všechny podstatné náležitosti.

jak-napsat-pracovni-hodnoceni

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pracovní hodnocení musí obsahovat podstatné a důležité náležitosti jako je jméno a příjmení zaměstnance, datum jeho narození a trvalé bydliště. Dále je také nutné uvést potřebné údaje o zaměstnání jako je jeho délka, druh pracovního poměru a vykonávaná pozice. V neposlední řadě pak následují hodnocení zaměstnance jako takové. Na internetu můžete najít také dlouhou řadu vzorů takových pracovních hodnocení a podle nich se při sepisování řídit.

Hodnocení je nejdůležitější součástí celého posudku a na to je také vhodné při sepisování myslet. V hodnocení by měl být popsán pracovní poměr jako takový, nikoliv výhledy a úvahy do budoucna. Také by nemělo být mícháno se soukromými záležitostmi, i když by mohly s výkonem práce třeba nějakým způsobem souviset. Měly by být uvedeny skutečnosti týkající se výkonu práce, hodnocení iniciativy, schopnosti pracovat v týmu apod.

K pracovnímu hodnocení mohou být zároveň přiloženy také nejrůznější certifikáty k dosažené kvalifikaci. V závěru posudku samotného pak nesmí samozřejmě chybět podpis zaměstnavatele i zaměstnance, který svým podpisem stvrzuje, že s jeho podobou souhlasí. A v případě, že zaměstnanec nesouhlasí? Pak se může do 3 měsíců ode dne jeho doručení domáhat u soudu žalobou toho, aby zaměstnavatel konkrétní body v obsahu upravil.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení