Co je kaligrafie?

Název kaligrafie vznikl spojením dvou řeckých slov „kallos“ (krása) a „grafos“ (psaní) a můžeme ho přeložit jako umění krasopisu nebo jednoduše krasopis. Kaligrafie se používá jak k uměleckému psaní, například různých nápisů, tak k ručnímu psaní dopisů a také ve výtvarném umění. Když se řekne kaligrafie, možná si vybavíte asijské umění a písmo. Kaligrafie se ovšem vyskytuje v mnoha koutech světa a každý krasopis tak vypadá jinak. Existuje kaligrafie východoasijská (Japonsko, Čína, Korea), jihoasijská (Indie, Tibet, Nepál), západní (evropská), islámská či také arabská (Persie a jiné muslimské země) a patří sem i nejrůznější umělecké grafitti apod.

co-je-kaligrafie

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Východní kaligrafie

Bezpochyby nejvýznamnější je kaligrafie japonská, které se říká šodó, která zahrnuje dvě japonské abecedy a čínské znaky. Dále je to čínská šu-fa´a korejská saoje, hangul a hanča. Pro východní kaligrafii je důležité správné držení těla, naprosté uvolnění a harmonie dýchání, pohybu a koncentrace. Nazývá se také jako „malba duše“.

V dřívějších dobách, ještě před vynálezem knihtisku v 15.století, byla kaligrafie (tedy krasopis) běžným způsobem písemného vyjádření. Každý kousek textu, každá kniha, byl originál a obsahoval improvizaci a spontaneitu daného autora. S rozvojem masového tisku knih se pak kaligrafie začala používat už jen v umění a dnes zdobí například nejrůznější pozvánky, oznámení, plakáty a jiné umělecké listiny.

Česká kaligrafie byla nejoblíbenější v 19.století, krasopis se tehdy něžně vyučoval už ve školách, a to až do roku 1932, kdy došlo k reformě. Kaligrafie se dá naučit i dnes, a to na různých uměleckých i jazykových školách nebo kurzech.

Pomůcky pro kaligrafii

Ke kaligrafii je potřeba několik pomůcek – kaligrafické štětce, kaligrafická pera, tuše a inkousty, přírodní papír (nejlépe rýžový, bambusový nebo čínský) a pak osobní razítko červené barvy (říká se mu Hanko nebo Inkan)

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení