Kdo je daňový rezident a nerezident?

A zase ty daně! Kdo by je chtěl neustále platit? Bohužel musíte, ale nezoufejte. Můžete si podat daňové přiznání díky kterému se vám nějaká částka vrátí. Kdo je to daňový rezident? Tyto osoby mají povinnost tj, daňovou povinnost odvádět daně z příjmů jak na našem území tak, ale také ze zahraničí. Tyto příjmy, které navíc mají tak podléhají právě v zemi kde jsou tj. domovské zemi k zdanění.

kdo-je-danovy-rezident-a-nerezident

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Oproti tomu tu máme daňové nerezidenty. Ty to mají trochu jinak. Tito lidé daní pouze příjmy ze zdrojů, které nazýváme také jako ,, tuzemské.´´ Jak se, ale stanete nerezidentem? Na to jsou již dané podmínky, které musíte splňovat. Přesné informace si tak můžete dohledat právě na stránkách zabývajících se daněmi nebo oblastí financí. Do daní se také započítávají slevy, jejich opravdu hodně a pokud navíc máte dítě nebo děti můžete si tak na ně uplatit slevu. Další slevu mají třeba studenti, důchodci.

Nemusíte mít slevu jen na daních, ale stačí si zajít třeba někam na zámek nebo do muzea a ukázat, že jste student nebo důchodce a máte také slevu na vstupné. Kdo si navíc neví rady může tak napsat svůj dotaz do daňové poradny, kterou na internetu také najdete velmi rychle. Kdo si navíc zaplatí dobrou účetní má samozřejmě také další plus nejen pro F.Ú., ale také i pro sebe. Protože tak budete mít navíc o nějakou tu starost méně. Jenomže proč se platí státu daně? Jezdíte denně do práce vaším autem a silnice, která byla před několika měsíci v tak hrozném stavu je najednou nová? Ano právě z daní se toto vše zaplatilo a nejen to. Mnohdy si ani neuvědomujeme co se z našich daní platí a bereme to automaticky. Proto si sedněte klidně i dnes večer ke svému počítači a přečtěte si tak o tom více. Nebo snad máte okolo sebe osobu, která tomu rozumí a pracuje v této oblasti? Tak se jí zeptejte a budete tak zase o něco chytří.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si na Dudlu kasičky a pokladničky: