Kdo je vyživovaná osoba?

Tzv. vyživovací povinnost nemají pouze a jen rodiče ke svým dětem. Co se týče rodičů, pak má každý z nich k němu vyživovací povinnost, a to i když s nimi nežije ve společné domácnosti. Tato povinnost ani nekončí dosažením plnoletosti, nýbrž až do té doby, dokud je dítě schopné se samo o sebe postarat, tedy do doby ukončení studia na střední nebo vysoké škole.

kdo-je-vyzivovana-osoba

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Dalším typem vyživovací povinnosti, méně známým je dětí vůči jejich rodičům. V době, kdy jsou už děti schopné se o sebe postarat a vydělávají si, měly by zajistit svým rodičům odpovídající životní úroveň, pokud oni sami si ji z nějakých důvodů zajistit nemohou.  Na výživné dokonce i vzniká nárok ze zákona. Vyživovací povinnost je i navzájem mezi manžely. Může také vzniknout mezi bývalými manžely a dalšími příbuznými. Nárok vzniká tomu, kdo není schopen sám uspokojit své základní potřeby.

A kdo je tedy vyživovanou osobou? Za vyživovanou osobu se podle zákona považuje taková osoba, která je buďto nezaopatřeným člověkem (např. nezletilé dítě, studující dítě) nebo také ten, kdo žije ve společné domácnosti a přispívá na náklady na bydlení. V manželství je to tedy i manželka, partnerka, a i zletilé děti, které společně se svými rodiči žijí v domácnosti a nejsou společně posuzovány s jinými osobami.

Za vyživované osoby lze považovat i takové, které společně užívají domácnost. A jak se taková vyživovaná osoba dokládá? Vyživovací povinnost k dítěti se prokazuje například rodným listem, u zletilého dítěte je pak nutné doložit potvrzení o studiu, popřípadě rozsudek o stanovení vyživovací povinnosti.

A kdo je vyživovanou osobou v případě insolvence? Je to vždy manžel / manželka, a to i v případě, že má tato osoba samostatný příjem. Podmínkou zde také není to, aby žili ve společné domácnosti. Pokaždé se pak na ně započítává ¼ nezabavitelné částky.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení