UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Párátka

Párátko

Zkuste se zamyslet – na co všechno jste kdy použili párátka? Párátko je skvělý pomocník nejen při stolování a čištění mezizubních prostor. Mrkněte na pár příkladů, co všechno se dá s párátkem vymyslet, jak se dá využít:

- Nemáte po ruce záložku do knížky? Není problém.

- Už se nemusíte zlobit na své krátké nehty, když vám nejde rozdělat lepicí páska. Založte její odloupnutý konec párátkem a příště jej snadno odlepíte.

- Vyrobte si vlastní vatovou tyčinku. Stačí vatu namotat na párátko. Ostrou špičku raději zlomte.

- Vyčištění nejen mezizubních prostor, ale třeba drobných spojů je hračka

- U telefonu si tak pomocí párátka lze nejen vyčistit hrany, ale například vyndat SIM kartu.

- Párátko je jednou z oblíbených zahradnických potřeb při pěstování. Semínka či malé sazeničky se snadno chytí drobné opory.

- Kdejaká slečna si párátkem pomáhá při dekoraci nehtů.

- Kdo čistí lis na česnek jinak než pomocí párátka, ať se přihlásí.

- Jednohubkám bez párátek nebo napichovátek by bylo jistě smutno. Když je navíc ozdobíte papírovou vlaječkou, talíř hned vypadá honosněji.

- A to chybí ještě nejrůznější školní výtvory (od výroby vidličky, přes skládání obrazců až po stavění věže či letadla). Párátko je zkrátka drobná, užitečná vychytávka, která pochází již z prvního století našeho letopočtu.


Jak se ale takové párátko vyrábí?

Dnes již existují různé varianty párátek, například plastová či dekadentní kovová. Zůstaňme ale u těch klasických. V Čechách se k výrobě používá dubové nebo březové dřevo. Ale rozhodně to není tak, že by vzali strom a opracovávali jej tak dlouho, až jim zbude pár párátek. Naopak, z jednoho stromu vznikají statisíce párátek. Nejprve se kmen nařeže na kuláče, které se zbaví kůry a následně se loupají na tenké dýhy široké právě tak, jak jsou párátka dlouhá. Jednotlivá párátka se pak pomocí dalšího stroje nasekají a nechají se vysušit. Pak už zbývá párátka jen vyhladit a hurá s nimi do krabičky.

Pro Dudlu sepsala: Zuzana Izquierdo Montes

Prohlédněte si kompletní nabídku gadgetů:

Víte, že nákupem párátek na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás párátka nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

nadobi-deti-detske

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z: Jídlo, recepty, food blog