UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vytrhnout zub?

Většina z nás si pamatuje ten vzrušující okamžik, kdy se nám jako dětem kýval první mléčný zub. Ať už to byla radost z nové životní etapy nebo strach z bolesti spojené s jeho vypadnutím, tato zkušenost je nedílnou součástí dětství. Pokud jste rodičem, je možné, že se ptáte, zda a kdy byste měli pomoci s vytržením kývajícího se zubu. Přečtěte si několik doporučení.

jak-vytrhnout-zub
Jak doma vytrhnout mléčný zub? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kdy je vhodné zasáhnout?

  1. Přirozený proces: V prvé řadě je důležité pochopit, že vypadávání mléčných zubů je přirozený proces. Většina zubů vypadne sama, když je na to připravena.

  2. Míra kývání: Pokud se zub kýve jen mírně, je lepší počkat a nechat přírodu, ať si jde svou cestou. Pokud je zub již velmi volný a kýve se ve všech směrech, může být vhodná chvíle pro jeho vytržení.

  3. Bolest: Pokud zub způsobuje dítěti bolest nebo nepříjemné pocity při jídle či čištění zubů, může to být důvod k jeho vytržení.


Jak na vytržení zubu?

  1. Důkladná hygiena: Ujistěte se, že máte čisté ruce a čistý kapesník nebo kus gázy.

  2. Opátrný úchop: Jemně uchopte zub čistým kapesníkem nebo gázou a zkuste ho jemně točit ze strany na stranu, dokud se neuvolní.

  3. Jemné tahání: Pokud se zub točí volně, můžete ho jemně vytáhnout.

  4. Krvácení: Po vytržení může nějaký čas krvácet. Dejte dítěti na místo vytržení kus gázy a nechte ho jemně přitlačovat, dokud krvácení neustoupí.

pece-o-zuby

Upozornění na závěr

Pokud si nejste jisti, zda je vhodný čas na vytržení zubu, raději konzultujte svého stomatologa. Pokud se zub nechce vytrhnout ani po několika pokusech, je lepší počkat a nenechat dítě zbytečně trpět.

Vytržení kývajícího se zubu je často emocionální událostí jak pro dítě, tak pro rodiče. Vždy je nejlepší postupovat s citlivostí a trpělivostí, přičemž je důležité respektovat pocity a pohodlí dítěte. A když se zub konečně vytrhne, je to další krok v růstu a vývoji vašeho dítěte.

sportovni-vyziva

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová | Edit: Andrea B.

Pečujte o ústní hygienu:

Pokračujte v čtení blogu: