Jak se zbavit strachu?

Strach je emoce, kterou čas od času pozná každý. Můžete mít strach z čehokoli. Častý je strach z neznáma, ze smrti a z komunikace před cizími lidmi. Strach se běžně projevuje např. nervozitou, třesem, zvýšenou srdeční frekvencí, ztuhlostí svalů, zvýšeným pocením, fóbiemi apod. Jestliže pociťujete strach přirozený, není to na škodu. Naopak vás to dovede ke zlepšení kvality života.

jak-se-zbavit-strachu

Jak se zbavit strachu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Po překonání strachu se budete cítit silnější, zkušenější a sebevědomější. Jestliže ale zažíváte strach v abnormální míře, může vás to úplně paralyzovat a znemožnit vám normální fungování v běžném životě. Strach se tedy vyplatí mít pod kontrolou a znát metody, jak se účinně strachu zbavit. Pokud se u vás objeví normální pocit strachu, když máte před sebou přijímací řízení, prezentaci v práci či zkoušku ve škole, strach můžete zmenšovat tím, že se na danou situaci dobře předem připravíte.

Prostudujete si veškeré materiály, vyzkoušíte si přednes nanečisto před zrcadlem, připravíte si včas své oblečení, s předstihem si vyhledáte dopravní spoj apod. Kromě pečlivé přípravy je účinnou metodou práce se strachem i pozitivní myšlení. Strach je totiž stavem naší mysli. Našimi myšlenkami a vymýšlením černých scénářů strach živíme. Jestliže se ale rozhodneme strachu nepodlehnout, nebude u nás dlouho. Důležité je si pravidelně uvědomovat vděčnost. Zkuste si sami jmenovat alespoň pět věcí, za které jste ve vašem životě vděční.

sportovni-vyziva

Může to být zdraví, pěkné vztahy s rodinou, útulný domov, možnost teplého jídla, přístup k pitné vodě atd. Od strachu vám může pomoci i meditace, během které ovládnete svou mysl a dostanete pod kontrolu své emoce a myšlenky. Dále se snažte neporovnávat se s ostatními (což je v době sociálních sítí obzvlášť těžké), neboť neznáte celou jejich realitu.

Nebudete tak v sobě dusit strach ze špatné finanční situace, z horšího životního standardu, z neúspěchu, z nedokonalého těla apod. Se strachem je také dobré nebojovat, ale stavět se k němu jako k parťákovi, který k nám patří. Životní překážky berte jako výzvy, nebojte se pouštět se do nových věcí, z chyb se poučte.

Vše se nám děje z nějakého důvodu a na všem lze najít něco pozitivního. Pokud chcete jít na poli zvládání strachu ještě dál, můžete si koupit knihy, které se tématu zbavování se strachu věnují. Nebo můžete svou konkrétní situaci probrat přímo s odborníkem třeba na terapeutickém sezení. Ať už zvolíte jakoukoli metodu s cílem zbavit se strachu, mějte na mysli, že jde vždy o běh na dlouhou trať. Ale každá snaha se počítá a zajisté povede ke zlepšení kvality vašeho života.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová