UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak se zbavit strachu?

Strach je emoce, kterou čas od času pozná každý. Můžete mít strach z čehokoli. Častý je strach z neznáma, ze smrti a z komunikace s cizími lidmi. Strach se běžně projevuje např. nervozitou, třesem, zvýšenou srdeční frekvencí, ztuhlostí svalů, zvýšeným pocením, fóbiemi apod. Jestliže pociťujete strach přirozený, není to na škodu. Naopak vás to dovede ke zlepšení kvality života. Jestliže ale zažíváte strach v abnormální míře, může vás to úplně paralyzovat a znemožnit vám normální fungování v běžném životě. Strach se tedy vyplatí mít pod kontrolou a znát metody, jak se účinně strachu zbavit. 

jak-se-zbavit-strachu

Jak se navždy zbavit paniky, úzkosti a strachu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak bojovat se strachem

Strach je přirozená lidská emoce, která nám pomáhá chránit se před nebezpečím. Nicméně, když se strach stává nepřiměřeným nebo ovlivňuje náš každodenní život, je důležité se naučit, jak ho efektivně zvládat a překonávat.

Zde je několik strategií, jak se můžete zbavit strachu:

1. Rozpoznání a přijetí strachu

 • Uvědomte si strach: Nejdříve je třeba rozpoznat, co vás děsí. Uvědomte si, že strach je normální a přirozená emoce.
 • Akceptujte své pocity: Přijměte, že se bojíte, a pochopit, že je to část lidského zážitku.

2. Porozumění původu strachu

 • Analyzujte svůj strach: Zjistěte, co přesně vyvolává váš strach. Je to něco konkrétního, jako je výška, nebo je to více abstraktní, jako strach z neúspěchu?
 • Rozlišení racionálních a iracionálních obav: Některé strachy mají reálný základ, zatímco jiné mohou být založeny na nerealistických nebo iracionálních předpokladech.

3. Postupné vystavení se strachu

 • Malé kroky: Začněte malými kroky k vystavení se tomu, čeho se bojíte. Například pokud máte strach z veřejného mluvení, začněte mluvit před malou skupinou lidí.
 • Pozitivní zkušenosti: S každým malým úspěchem budete nabírat sebevědomí a zjišťovat, že váš strach je možné překonat.

4. Techniky relaxace

 • Dýchání: Učte se techniky hlubokého a uvolňujícího dýchání, které vám pomohou zvládat příznaky úzkosti a strachu.
 • Meditace a mindfulness: Praktikování mindfulness a meditace může pomoci snížit úroveň stresu a strachu.

5. Pozitivní myšlení a afirmace

 • Zaměřte se na pozitivní aspekty: Namísto soustředění na to, co by se mohlo pokazit, zaměřte se na pozitivní výsledky a možnosti.
 • Používejte afirmace: Opakujte si pozitivní a povzbuzující afirmace, které vám pomohou překonat negativní myšlenky.

6. Hledání podpory

 • Rozhovory s přáteli a rodinou: Sdílení vašich strachů s někým, kdo vám rozumí a podporuje vás, může být velmi účinné.
 • Profesionální pomoc: V případě, že se vám nedaří zvládnout svůj strach sami, neváhejte vyhledat pomoc psychologa nebo terapeuta.

sportovni-vyziva

Překonání strachu není jednoduchý proces a může vyžadovat čas a trpělivost. Klíčem je být k sobě laskavý, rozvíjet sebeuvědomění a postupně čelit tomu, co vás děsí. S vhodnými strategiemi a podporou je možné se naučit zvládat své obavy a žít plnohodnotnější a šťastnější život.

Vše se nám děje z nějakého důvodu a na všem lze najít něco pozitivního. Pokud chcete jít na poli zvládání strachu ještě dál, můžete si koupit knihy, které se tématu zbavování se strachu věnují. Nebo můžete svou konkrétní situaci probrat přímo s odborníkem třeba na terapeutickém sezení. Ať už zvolíte jakoukoli metodu s cílem zbavit se strachu, mějte na mysli, že jde vždy o běh na dlouhou trať. Ale každá snaha se počítá a zajisté povede ke zlepšení kvality vašeho života.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: