Jak ušít potah na židli?

Jak ušít potah na židli? Potah na židli je kus látky, který pokrývá horní část židle. Nejčastěji se používá k udržení čistoty židle a k zabránění vzniku skvrn. Lze je také použít k dodání barvy a stylu každé místnosti.

Typy potahů na židle

Potahy na židle se vyrábějí v mnoha různých stylech a barvách. Některé jsou určeny pro konkrétní typy židlí, zatímco jiné lze použít na celou řadu různých židlí.

Chromoterapeutické potahy na židle

Chromoterapeutické potahy na židle jsou navrženy s ohledem na barevnou terapii. Používají barvy, u nichž byly prokázány pozitivní účinky na náladu, jako je červená nebo žlutá. Tento typ potahů je vybaven speciálním osvětlením, díky němuž lze snadno zjistit, které barvy jsou v danou chvíli použity.

Dekorativní potahy na židle

Pokud hledáte něco dekorativního, ale ne nutně funkčního, mohly by pro vás být vhodné dekorativní potahy na židle. Dodávají se v mnoha různých stylech a barvách, takže by mělo být k dispozici něco, co dokonale vyhovuje vašim potřebám!

Co potřebujete

  • Látka
  • Židle
  • Šicí stroj
  • Nůžky
  • Měřicí pásku
  • Rovné špendlíky


Postup

  1. Změřte židli. Změřte šířku a délku sedadla židle a k oběma rozměrům přičtěte 4 cm. Pokud například vaše židle měří 32 cm na šířku a 40 cm na délku, vystřihněte dva kusy látky o šířce 35 cm a délce 42 cm.
  2. Vystřihněte kusy látky. Každý kus látky přeložte podélně na polovinu a poté jej položte na jednu stranu sedáku židle tak, aby jeho přehyb byl ve středu jednoho okraje opěradla židle a aby jeho celá délka přesahovala oba konce opěradla židle o 12 až 16 cm na každé straně. Podél této čáry vyznačte křídou nebo krejčovskou křídou (k dostání v obchodech s řemeslnými potřebami). Každou stranu každého dílu označte tečkou na každém centimetru po celé délce a poté tyto tečky spojte pomocí pravítka, abyste vytvořili linii řezu, podél které budete nůžkami stříhat obě strany současně.
  3. Vystřihněte obě strany současně pomocí nůžek. Stříhejte podél vyznačených čar pro obě strany současně pomocí nůžek.
  4. Olemujte tři strany každého dílu. Na všech třech nezpracovaných okrajích (dvě strany a spodní okraj) každého dílu ohněte 1cm nahoru pomocí žehličky a poté každý lem sešijte jehlou a nití.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová