Jak ušít polodupačky?

Jak ušít polodupačky? Vzor pro šití polodupaček je stejný jako u běžných kalhot. Jediný rozdíl je v tom, že místo vršku s laclema, která spojuje oba díly dohromady, budete šít jen samostatné nohavice.

Zjistila jsem, že nejlepší je ušít nejprve pravou nohu, a když je hotová, mohu si ji položit na stůl a obkreslit ji křídou nebo fixem. Tímto způsobem se mohu co nejvíce přiblížit vyznačení linií před vystřižením. Vaším prvním krokem bude vystřihnout si látku a přeložit ji podélně napůl tak, aby byly obě strany rovné.

To bude váš vzor pro část nohavic polodupaček. Poté si budete muset označit místa, kudy mají vést jednotlivé švy, a to tak, že podél okrajů umístíte špendlíky nebo si je nakreslíte křídou či tužkou.

Co budete potřebovat

K ušití polodupaček potřebujete:

  • Šicí stroj
  • Nit, která odpovídá barvě jakou chcete
  • Nůžky na látku
  • Špendlíky
  • Kousek papíru nebo něco, čím si látku při stříhání označíte
  • Šicí jehla a navlékač


Návod k ušití polodupaček

  1. Šití nohavic - Přeložte látku podélně napůl, pravou stranou k sobě. Podél přeloženého okraje ji přišpendlete a prošijte strojovým stehem. Otočte ji pravou stranou ven a přitiskněte. Abyste si usnadnili šití, použijte v horní části každé nohavice gumu v pase. Pokud se chcete šití vyhnout, můžete místo toho použít také gumičku.
  2. Šití rozkroku - Přeložte látku pravou stranou k sobě tak, aby rozkrokový šev byl v jedné linii se středovým předním a zadním švem. Přišpendlete podél rozkrokového švu a prošijte strojovým stehem od jednoho konce rozkrokového švu k druhému konci rozkrokového švu (neprošívejte obě vrstvy). K tomuto kroku můžete použít šicí stroj, pokud jej máte. Když jsem šila svůj první pár polodupaček, neměla jsem doma žádný serger, takže jsem místo něj použila cik-cak steh, který fungoval naprosto skvěle!
  3. Šití pasu a lemování okrajů

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová