Jak ušít tašku?

Víte, jak ušít tašku? Šití látkové tašky není složité, ale než začnete, měli byste vědět několik věcí. Prvním krokem je určení velikosti tašky. Možná budete chtít začít s malou taškou, kterou lze použít jako dárek nebo třeba jako penál.

Druhým krokem je rozhodnutí, jaký druh látky chcete použít. Můžete si vybrat z různých druhů, jako je bavlna, len a vlna. Pokud vyrábíte tašku ve velikosti pro dospělé, budete potřebovat alespoň jeden metr látky.

Třetím krokem je vystřihnout dva stejně velké kusy látky. Jeden kus bude určen na vnější stranu a druhý kus na vnitřní stranu podšívky.

Po vystřižení obou kusů je přeložte na polovinu rubovou stranou k sobě tak, abyste měli na každé straně linie přehybu čtyři vrstvy látky (to pomáhá zabránit třepení). Podél linie záhybu umístěte špendlíky, aby při pozdějším šití zůstaly na místě.

Čtvrtým krokem je sepnutí obou přeložených kusů podél jedné dlouhé strany tak, aby tvořily jeden větší kus látky, který má po obou stranách vidět přídavek na šev (nyní byste měli mít dva švy). Šijte podél tohoto švu rovným stehem a mezi jednotlivými stehy nechte asi 1 cm místa.

Návod

  1. Vystřihněte vzor látkové tašky. Tento krok je velmi snadný, protože jste si již vybrali typ tašky, kterou chcete. Vystřihněte vzor a ujistěte se, že odpovídá vašemu materiálu.
  2. Sešijte spodní část látkové tašky. Pokud používáte dvě různé látky, pak jednu stranu sešijte a jednu nechte otevřenou. Druhou stranu zatím nešijte, protože po dokončení ji budete muset obrátit naruby. Mezi jednotlivými švy také nechte alespoň centimetr místa, abyste mohli později vložit vycpávky.
  3. Do spodní části látkové tašky vložte vycpávku, aby později po obrácení na pravou stranu dokonale seděla na svém místě.
  4. Jako vycpávku pro tento krok můžete použít pěnu nebo vatelín, pokud chcete něco pohodlnějšího, co byste mohli nosit s sebou během cestování, nebo pokud chcete něco o něco většího, než co by se vešlo do tašky menší velikosti, jen pro větší pohodlí během cestování!
  5. Ujistěte se, že jste vložili dostatečné množství, abyste měli dostatek místa pro skladování, ale ne příliš mnoho, aby se stalo objemným a nepohodlným pro nošení s sebou během cestování! Před šitím se také ujistěte, že jsou všechny okraje v jedné rovině.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová