Jak ušít sukni?

Chcete vědět jak ušít sukni? Když se chystáte ušít sukni, je třeba zvážit několik věcí. Zaprvé, jaký materiál chcete použít? Látky jsou k dispozici v mnoha různých gramážích a strukturách, takže si vyberte takovou, aby se vám sukně pohodlně nosila.

jak-usit-sukni

Jakmile se rozhodnete pro typ látky, musíte se rozhodnout pro délku a šířku sukně. Ta se obvykle odvíjí od vaší výšky a osobních preferencí. Pokud však jde o výrobu vlastního oblečení, existují určité standardní pokyny, které vám pomohou zajistit, aby vám sukně správně seděla.

Většina sukní se pohybuje v rozmezí délky po kolena a těsně nad koleny v nejkratším bodě. Delší spodní lem je nejvhodnější pro starší ženy a pro ty, které chtějí více zakrýt, než jim poskytuje kratší spodní lem.

Pokud šijete sukni pro sebe nebo pro někoho jiného, kdo je nižší než průměr, snažte se nejít pod polovinu stehen, pokud si to nositelka výslovně nevyžádá (např. tužkové sukně).

Měli byste také zvážit, kolik materiálu potřebujete na každý přídavek na šev (množství prostoru mezi okrajem látky a jejím švem). Standardní přídavek na šev pro většinu oděvních projektů je 10 cm ale některé vzory vyžadují i 14 cm.

Budete potřebovat:

  • 1/4 metru látky na pas
  • 1/2 metru látky na tělo sukně


Záhyby jsou snadným způsobem, jak dodat šicím projektům zajímavost. Tento konkrétní typ záhybů je známý jako krabicový záhyb. Krabicové záhyby se vytvářejí tak, že jeden okraj látky dvakrát přeložíte a pak jej znovu přeložíte tak, aby se záhyb shodoval s první linií záhybu.

Tím se v jednom rohu oděvu vytvoří čtyři vrstvy látky, díky čemuž je oděv při nošení pěkně plný! Pokud chcete mít ještě plnější nebo širší spodní lem, můžete také místo jednoho záhybu vytvořit dva krabicové záhyby.

Postup

  1. Ušijte pásek.
  2. Sešijte boční švy.
  3. Připevněte pas k sukni.
  4. U spodního okraje sukně ušijte lem.
  5. Vyrobte a připevněte kapsy, pokud chcete (nepovinné).

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: