Jak zašít díru?

Jak zašít díru? Pokud máte v oděvu díru, můžete ji opravit jednoduchou záplatou. Musíte najít kus materiálu, který má stejnou barvu a strukturu jako zbytek oděvu, a vystřihnout ho tak, aby se na díru vešel. Budete také potřebovat šicí nit, která je k dostání ve většině železářství a obchodních domů.

  • Nejprve vyžehlete všechny záhyby na oděvu, které by mohly být přes díru vidět. Poté vystřihněte čtverec látky, který zakryje díru, ale necháte kolem ní látku navíc, abyste ji mohli pevně zašít.
  • Pokud jsou na oděvu volné nitě, před nalepením záplaty je odstřihněte.
  • Okraje záplaty prošijte malými stehy tak, aby bezpečně držely na místě, ale nebyly vidět při pohledu zvenčí na oděv.
  • Poté přehněte okraj záplaty tak, aby zakryl případné prošití, a poté ji přišpendlete na jednu stranu oděvu, kde již není žádné jiné prošití (tím dosáhnete maximální pevnosti).
  • Sešijte ji dvěma řadami malých stehů jdoucími proti sobě napříč linií švu.


Jak zašít díru

Když máte v oděvu díru, je snadné zpanikařit a oděv vyhodit. Pokud však díra není příliš velká nebo se nachází na místě, které lze skrýt, můžete obvykle oděv zachránit sešitím.

Zde je návod, jak zašít díru:

  1. Okraje přišpendlete k sobě a vystřihněte volné nitě nebo přebytečnou látku. Poté okraje přejeďte nití, která odpovídá barvě vaší látky (pokud není bílá). Možná budete chtít zvážit použití průhledné nylonové nitě, aby nebyla vidět na pravé straně oděvu.
  2. Začněte prošitím několika stehů skrz obě vrstvy látky co nejblíže k okraji. Budete se tak mít čeho držet, až později začnete zvyšovat délku stehu. Čím blíže budou tyto počáteční stehy k okraji dírky, tím silnější budou, až je později protáhnete.
  3. Zvětšete délku stehu o jednu velikost větší, než je doporučeno pro váš stroj (obvykle o dvě velikosti větší, než se běžně používá pro váš stroj). Pokud je to nutné, vyměňte také jehly - používejte ostré, abyste jimi snáze prošli a příliš nepoškodili látku)

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová