Jak uvázat mašli?

Mašle je elegantní uzel, který se dá použít k mnoha účelům, včetně svázání vlasů nebo zdobení dárků. Existuje několik různých typů mašlí, ale nejběžnější je čtvercový uzel. Čtvercový uzel vytváří mašli, která vypadá jako složený list papíru, protože má čtyři smyčky a čtyři volné konce. Výroba tohoto typu mašle vyžaduje cvik a trpělivost, ale jakmile se vám to podaří, už nikdy nebudete chtít přestat s jejich vázáním!

jak-uvazat-masli

Jak udělat mašli? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vyrobit mašli ze stuhy?

Znáte postup, jak uvázat ozdobnou mašli? V tomto návodu si ukážeme, jak udělat jednoduchý čtvercový uzel z provazu jedné barvy.

  1. Nejprve vezměte dva kusy stuhy dlouhé asi 6 cm a položte je vedle sebe tak, aby všechny čtyři konce trčely ven.
  2. Poté položte jeden konec přes druhý tak, aby se křížil pod sebou, a pak jej protáhněte tak, aby oba konce byly opět nahoře současně.
  3. Nyní tento krok jednoduše zopakujte ještě dvakrát, abyste vytvořili celkem čtyři smyčky se čtyřmi volnými konci trčícími z každé strany.
  4. Poté protáhněte všechny 4 volné konce dolů skrz příslušné smyčky, dokud se nesetkají ve středovém bodě.
  5. Nyní protáhněte všechny 4 volné konce dolů skrz smyčky.

vanocni-dekorace

Co je stuha

Stuha neboli mašle je tenký, plochý, obvykle pružný pásek materiálu. Stuhy se používají při výrobě a zdobení oděvů a dárků. Stuhy se často používají k zavazování nebo zavěšování předmětů, případně mohou být omotány kolem předmětu, například dárku. Stuhy jsou k dispozici v různých barvách, velikostech a strukturách.

Tradiční technikou výroby stuh bylo tkaní na tkalcovském stavu, kdy útková příze prochází střídavě pod osnovními přízemi. Kus látky, který byl přeložen zpět na sebe a sešitý tak, aby tvořil lem, se nazývá stuhový lem.

Stuha může být také vyrobena z tkané polyesterové tkaniny s tepelně zatavenými okraji namísto tradičnějšího procesu třepení pro vytvoření lemování okrajů. Polyester jí dodává lesklejší vzhled než stuze z čistého hedvábí a je odolnější než bavlna.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si vánoční dekorace:

Pokračujte v čtení blogu: