UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je kloš?

Už se mezi všemi těmi hmyzáky nedokážete vůbec orientovat? Jedním z otravných druhů hmyzu a škůdců je i kloš jelení. Ten dokáže pěkně znepříjemnit pobyt venku. Pozor, kloše si můžete snadno splést s klíštětem. Na rozdíl od klíštěte, které je roztočem, je kloš druh hmyzu. Oba však mají společné to, že sají krev. Zatímco klíště můžete chytit jak v lesích, tak i a loukách nebo v trávě, kloš se vyskytuje výhradně jen v lesích.

co-je-klos

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Kloš jelení na první pohled opravdu může vypadat jako klíště. Ovšem při podrobnějším zkoumání zjistíte, že oproti klíštěti má kloš mnohem větší velikost, a navíc také má i křídla. S klíštětem má společné to, že pokud se na vás přichytí, nejde snadno setřást. Dalo by se říct, že pro kloše ovšem není člověk moc atraktivní. Raději se totiž tento okřídlený hmyz živí krví sudokopytníků.

A kde na kleše narazíte? Setkat se s ním můžete nejvíce v jehličnatých lesích. Nejaktivnější pak bývá na sklonku léta a začátkem podzimu. A jak poznáte, že se na vás kloš jelení usídlil? Ačkoliv vám může připadat, že vás do kůže kouše, není tomu tak. Je to způsobeno tím, že má na nožičkách ostré drápky, takže vás vlastně škrábe.

Narazíte na něj hlavně v místech, kde se vyskytuje zvěř, jako například jeleni, srny, daňci apod., tedy v oborách a lesích. I když primárně kloš na člověka nejde, i tak dokáže pěkně potrápit. Dokáže totiž způsobit nepěkné kousance, které mohou zarudnout a opuchnout. Ve vzácných případech může i kloš přenášet onemocnění jako je borelióza nebo anaplazmóza. Špatnou zprávou je i to, že na tento druh hmyzu nezabírají repelenty. Ochranou tak může být vhodné oblečení, tedy dlouhé kalhoty a rukávy.

Kloši mohou kromě pokožky člověka vlétnout i do vlasů. Odtud se pak velmi špatně dostávají. Na pokožce hlavy pak způsobují nepříjemné svědění. Ve výjimečný situacích může dojít i k alergické reakci.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: