Jak zlikvidovat pařez?

Zůstal vám na pozemku nebo zahradě nevzhledně vypadající pařez, kterého se chcete zbavit, ale nevíte, jaký zvolit co nejlepší způsob? Zjistěte, jak zlikvidovat pařez, účinně, efektivně a bez námahy.

jak-zlikvidovat-parez

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Možností ke zlikvidování pařezu je hned několik. Nabízí se tak možnosti chemické, biologické nebo mechanické likvidace. Záleží tedy na tom, která z těchto variant vám bude vyhovovat. V případě, že se rozhodnete pro mechanické zlikvidování, pak za vás může tuto práci udělat bagr nebo traktor. Možné je použít i profesionální frézu. Tento způsob odstranění pařezů s sebou ovšem nese i nějaké ty nevýhody. Jednou z nich je rozrytí zahrady a místa kolem. Pokud se chcete tomuto vyvarovat a nechybí vám fyzická zdatnost, můžete se pokusit pařez, je-li menších rozměrů, odstranit svépomocí krumpáčem.

V případě biologického odstranění je možné zničení pomocí hub. To je zároveň i ekologické, takže nedojde k chemickému zatížení zahrady. A jak tedy na to? Stačí jen do pařezu vyvrtat díry a do nich nasadit dřevokazné houby, konkrétně václavku nebo hlívu ústřičnou. Další možností je vypálení pařezu ohněm. Tady si ovšem musíte dát pozor, aby vám nechytla suchá tráva, keře nebo stromy z blízkého okolí.

Pokud se rozhodnete pro chemickou likvidaci pařezu, pak aplikujte chemický přípravek nejdříve půl roku až rok po pokácení. Na pařezu totiž nesmí být žádná míza. Tyto chemické přípravky, které jsou na bázi dusičnanu draselného, urychlují hnilobný proces. Před aplikací je nutné do pařezu vyvrtat díru o průměru 2 cm a přibližně 20 cm hlubokou. V případě většího pařezu vyvrtejte více otvorů. Do těch následně aplikujte přípravek a ten zalijte teplou vodou. Vodu průběžně doplňujte. Pařez zakryjte igelitem, abyste ho ochránili před deštěm. K rozložení dojde přibližně v rozmezí 4–6 týdnů.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: