Co je prostokořenný stromek?

Stromky určené k výsadbě můžeme rozdělit na prostokořenné a kontejnerové. Kontejnerové stromky jsou takové, které jsou k dostání v kontejnerech nebo květináčích, ve kterých jsou zasazeny v substrátu.  Prostokořenné stromky jsou takové, které jsou prodávány s holými kořeny bez substrátu a květináče. Tyto stromky jsou většinou nejlevnější ze všech stromků prodávaných k výsadbě. Podle odborníků je doporučováno sázet právě prostokořenné stromky, protože si tyto stromky lépe zvykají na novou půdu, která je na naší zahradě a lépe se ujme.

co-je-prostokorenny-stromek

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Prostokořenné stromky jsou vyorávány ve školkách na podzim, kdy je možné je rovnou zasadit. Sázet se dají až do následujícího jara. Později už jsou kořeny zaschlé a stromky se neujmou. Prostokořenné stromky se vysazují v době vegetačního klidu, tedy dříve, než začnou rašit. Obvykle je to od konce října do konce dubna. Stromky vysazujeme jen do půdy, která není příliš promrzlá, aby se nám dobře ujaly.

Při výběru prostokořenného stromku si dobře prohlédněte kořeny stromky. Kořeny by měly být dobře rostlé, měly by vypadat zdravě a být bez plísně.

Před vysazením se doporučuje odstranit kořeny, které jsou poškozené a silné kořeny zastřihnout asi o 1 cm. Pokud je to možné, je dobré kořeny stromku před vysazením ponořit na 24 až 48 hodin do vody. Stromek sázíme do jámy přibližně dvakrát hlubší a širší než je velikost kořenů. Po vysazení do půdy, stromek přivažte ke kůlu a důkladně zalévejte. Než stromek pořádně zakoření, je dobré ho zalévat každý den, protože prostokořenné stromky potřebují více vláhy.

Doporučuje se provést tzv. povýsadbový řez. Ať už jste stromek vysadili na podzim, nebo na jaře, řez se provádí vždy na jaře v období, kdy už nehrozí silné mrazy. Řez se provádí z důvodu zmenšení koruny a celé nadzemní části, protože kořeny jsou po vyorání ve školce oslabeny a nedokázaly by nedotčenou korunu stromu vyživit.

Pro Dudlu napsala: Veronika Štrachová

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: