UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na molice?

Zahrádkáře dokáží často nepříjemně potrápit kdejací ti škůdci. Usadí se na rostlinách a likvidují je. Jedním z typů takovýchto škůdců jsou i molice, které se nevyhýbají ani pokojovým květinám. V našich polohách se jich vyskytuje přibližně 15 druhů. Jak vlastně vypadají a jak se jich co nejúčinněji zbavit? Molice je drobný okřídlený hmyz bílé barvy se dvěma páry křídel.

jak-na-molice

Jak na molice? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Živí se rostlinnými šťávami, a tak není žádný div, že je tak přitahují. Mnohdy si jich ani nemusíte všimnout, protože molice se často vyskytují na spodní straně listů. Následkem jejich působení pak dochází k uvadání rostliny. Konkrétně napadají různé druhy zeleniny, a to hlavně tykvovité a lilkovité, skleníkové plodiny a citrusy. Stejnou neplechu pak dokáží vytvořit i malé nenápadné larvy, které jsou také velmi aktivní.

Jak na molice a čím je co nejrychleji zlikvidovat? Mnohdy si nevystačíte s běžně dostupnými přípravky, proti kterým jsou tyto malé nenápadné potvůrky často imunní. Boj to tak není vůbec jednoduchý a čeká vás nejspíše běh na dlouhou trať. Zkuste ale vyměnit chemické přípravky z obchodů za biologické produkty z vlastní zahrádky. Vsadit totiž můžete na nejrůznější babské rady. Vyzkoušejte třeba kopřivy. Připravte si výluh z kopřiv, a to pořádně silný. Po pár dnech začne zapáchat, a to je ten nejlepší čas, kdy pomocí něj molice postříkat. Líbit se jim to rozhodně nebude a nejspíše se jich zbavíte.

Zároveň je také velmi důležité preventivní péče. Tento škůdce se velmi rychle množí a čím více jich na listech je, tím obtížněji se jich budete zbavovat. Proto spodní části listů pravidelně kontrolujte, abyste se mohli pustit do případné akce včas. O rostliny se dobře starejte, dostatečně je zalévejte, ale se zálivkou to nepřehánějte. Dbejte také na důkladné zkypření půdy a včasné odstraňování oschlých a spadaných listů.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: