Jak pěstovat amarylis?

Hvězdník, který je známý také jako jako amarylka nebo amarylis, patří mezi krásně kvetoucí tropické květiny vyrůstající z velké cibule. Z jedné cibule dokážou vyrůst někdy i dva a dokonce i tři stvoly dlouhé přes půl metru. Na každém stvolu pak vyroste 2 až 5 velkých zvoncovitých květů.

jak-pestovat-amarylis

Jak pěstovat amarylis? (Zdroj fotky: Freepik,com)

Jak vypěstovat amarylis?

Nejběžnější barvy hvězdníku jsou červená, růžová a bílá. Najdete je ale i v dalších kultivarech. Hvězdník je v našich podmínkách pokojovou rostlinou, tedy ji sázíme doma do květináče. Cibulku hvězdníku vysaďte koncem podzimu. Polovinu cibule vložte do substrátu pro pokojové rostliny a půlku nechte vyčnívat nad povrchem.

Květináč zvolte jen o pár centimetrů větší, než je samotná cibulka. Substrát musí být propustný a vzdušný, takže berte ten s příměsí písku. Na dno květináče nasypte drenáž. Květináč umístěte na teplé a světlé místo na parapetu a zalijte ho pouze jednou. Další zálivku aplikujte, až se začne klubat stvol. Poté cibuli jednou týdně zalévejte. Protože rostlině nevadí sucho, dokonce ji i prospívá, může být v bezpečí i v blízkosti topení.

Hvězdník vám bude kvést přibližně od ledna do dubna, přibližně 8 týdnů po výsadbě. Po celou dobu jeho květu pravidelně a lehce zalévejte. Aby vám květ vydržel déle, rostlinu po dobu květu přesuneme do chladnější místnosti.

Odkvetlé květy odstraňujte, aby měla rostlina více síly pro ostatní kvetoucí květy. Květní stvol po odkvětu odstraňte a stále pravidelně zalévejte. Opravdu hlídejte, abyste rostlinu nepřelili. Je možné po odkvětu rostlinu občas přihnojit, abyste podpořili růst listů, díky nimž bude mít cibule živiny pro květy v příštím roce. Až skončí léto, přestaňte hvězdník zalévat, ukončíte tak jeho vegetaci a listy se stáhnou do cibule.

Zbývající zelené části nechte schnout, případně je ustřihněte ve vzdálenosti pár centimetrů nad cibulí. Cibuli vyjměte nebo i s květináčem přesuňte na chladnější a tmavé suché místo s teplotou kolem 15°C a nechte ji tam po dobu tří měsíců dokud nezačne zase rašit. Poté cibuli zbavte kořenů a přesaďte do nového substrátu. Jak poznáte, že se hvězdníku nedaří? Žloutnutí a usychání listů znamená, že je třeba přesunout ho z parapetu na chladnější místo. Přemokření může způsobit uhnívání cibulky a množení plísní a bakterií.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: