UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zasadit mango?

Mango patří snad mezi nejoblíbenější ovoce našich dětí. A je jedno, jestli je kompotované nebo čerstvé. Navíc v mangu najdete mnoho prospěšných látek od betakarotenu, přes vitaminy C, E, B1, B2, B6 či niacin až po minerály jako je draslík, hořčík a železo. A protože si ho můžete vypěstovat i vy, zde jsou rady, jak na to.

jak-zasadit-mango

Jak zasadit mango? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak pěstovat mango?

Nejprve si vyberte v obchodě krásně zralé a zdravé mango, jeho pecku důkladně zbavte dužiny kartáčkem pod tekoucí vodou. Opatrně odstraňte tuhý obal. Nejjednodušší cesta je, když pecku ponoříte na dvě hodiny do vlažné vody a necháte bobtnat. Pak už pecku lehce ve švu ostrým nožíkem rozevřete.

Uvnitř najdete velké jádro, to nesmíte v žádném případě poškodit, jinak by vám nevyklíčilo. K výsevu si připravte kokosový substrát, není ani kyselý, ani zásaditý a navíc je bez vápníku, který mangovník nemá vůbec rád. Substrát nasypte do středně velké nádoby a semeno vložte asi tak tři centimetry pod povrch. Mangovník má dlouhé kořeny a bude na ně v květináči potřebovat místo. Substrát udržujte vlhký, ale ne přemokřený. Teplotu ke klíčení má mango rádo mezi 25 až 30 °C.

Za jeden až tři měsíce se objeví klíček. Pamatujte na to, že stále potřebuje hodně tepla a světla. Vzrostlejší rostlinky už nejsou tak choulostivé jako malá rostlina. Hnojit můžete běžným tekutým hnojivem pro pokojové rostliny jednou za dva týdny. Zalévejte pokaždé, když je substrát suchý. Po roce až dvou rostlinku přesaďte do nového substrátu a květináče o dva až čtyři centimetry větší, než byl předchozí. Prvních květů se na mangovníku dočkáte nejdříve po osmi letech. Aby se vám urodily plody, budete muset zajistit opylení všech květů. Hodně štěstí!

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: