Jak pěstovat ananas?

Ač se to zdá nemožné, ale s trochou trpělivosti a péče se vám může podařit vypěstovat doma dokonce i ananas! Na plod si ale budete muset počkat alespoň tři roky! Co by vás mohlo kromě dlouhé doby odradit je skutečnost, že se na rostlině tvoří listy dlouhé přes jeden metr a navíc s pichlavými háčky. Tudíž bude potřebovat hodně prostoru a dát pozor na děti.

jak-pestovat-ananas

Jak pěstovat ananas? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vypěstovat ananas?

Nejvíce se ananasu bude líbit ve vytápěné zimní zahradě nebo vytápěném skleníku, kde jste schopni udržet teplotu i v zimě nad 15°C. Ale pokud bydlíte v bytě, nemusíte zoufat, i tam se vám může podařit ananas vypěstovat.

Přineste si z obchodu čerstvý a dozrálý ananas s pěkně vybarvenými a neoschlými listy. Vršek ananasu odřízněte nebo jej zkuste vykroutit rukou, omyjte pod tekoucí vodou a nechte asi tak jeden den zaschnout. Nyní ponořte vršek ananasu do misky s vodou tak, aby spodní část byla 1 až 2 centimetrů ve vodě. Aby vám ananas nezačal zahnívat a vy ho nemuseli vyhodit, vhoďte do vody několik zrnek hypermanganu.

Druhý den vodu vyměňte přisypte, zase hypermangan. Od třetího dne používejte jen čistou vodu bez hypermanganu. Bude trvat měsíc až dva, než ananas zakoření. Poté ho zasaďte do substrátu z rašeliny smíchané s křemičitým pískem a kompostem. Protože má rostlinka ráda pod sebou teplo, umístěte ji třeba na parapet nad topením. Jen dávejte pozor, aby rostlina nebyla na přímém slunci, jejím ideálním stanovištěm je polostín. Substrát udržujte vlhký, ale ne přemokřený.

Od jara do podzimu můžete přihnojovat tekutými hnojivy. V zimě omezte zálivku i hnojení, tím podpoříte tvorbu květu. Počítejte ale s tím, že květ se objeví nejdříve po třech letech láskyplného pěstování. Samotný plod dozrává zhruba půl roku a krásně provoní místnost, v které rostlinu pěstujete. Znovu již stejná rostlina plodit nebude, ale můžete použít k pěstování nových plodů odnože vaší rostliny.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: