UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat brambořík?

Protože brambořík pochází z vysokohorské oblasti, nemá příliš rád vysoké teploty. Právě ty jsou jednou z příčin špatného pěstování. Nikdy nekupujte rostliny se svěšenými listy, buď jsou napadené chorobou nebo nastydly při přepravě a málokdy se stane, že se rostlina vzpamatuje.

jak-pestovat-bramborik

Jak pěstovat brambořík? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Naopak vybírejte takové rostliny, které mají krásné pevné listy, několik rozvitých květů a vybarvená poupata. Poté, co přinesete rostlinku domů, nechte ji pár hodin v nižší teplotě, než v jaké ji budete pěstovat. Teplotní šoky jsou pro bramboříky cestou k záhubě. Nejraději mají teplotu kolem šestnácti stupňů na severním okně. Při vyšších teplotách rychle odkvétají a nové květy už nedorůstají.

Brambořík ocení dostatečnou a pravidelnou zálivku, co ale nemá rád je zálivka přímo na listy a hlízu. Nejlepší bude, když je budete zalévat dolů do misky a po půl hodině přebytečnou vodu vylejete. Substrát nenechejte přeschnout. Jednou za dva týdny do zálivkové vody přidejte hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny. Jakmile se přestanou vyvíjet další poupata, nechte rostlinu odpočívat. Stačí omezit zálivku i přihnojování, přičemž postupně zežloutnou listy. Takové listy ani odkvetlá poupata neodstraňujte, raději stonek opatrně vykruťte. Zamezíte vzniku různým chorobám.

Koncem května přesuňte rostlinu ven na stinné místo, asi po šesti týdnech začnou rašit nové listy. V tuto chvíli rostlinu vyjměte z nádoby, očistěte od zbytků suchých listů a přesaďte ji do nového substrátu s přídavkem rašeliny. Dvakrát za měsíc během léta brambořík přihnojujte, v září přestěhujte na chladné, světlé stanoviště. Před pěstováním byste měli vědět, že mladé hlízy bramboříku obsahují jedovatý glykosid cyclamin, který vyvolává žaludeční křeče a silnou nevolnost.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: