UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat chryzantémy?

Chryzantémy nejsou jen hřbitovní rostliny, budou krásné také kolem domu, na vaší zahradě i na balkonech. Jsou plné lístků, poupat a později i květů. Vysadit je můžete i s květináčem na prázdná místa v záhonech jako dočasnou okrasu.

jak-pestovat-chryzantemy

Jak pěstovat chryzantémy? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Během chladnějších dní a mrazíků, bude třeba rostliny zakrýt bílou netkanou textilií, která je ochrání před namrznutím. Pokud je chcete zasadit přímo do půdy, měli byste to udělat co nejdřív, aby se stihla adaptovat. Jinak je lepší rostlinu přezimovat v květináči a vysadíme na záhon až na jaře. Během dalších let chryzantémy narostou vyšší, ale i rozčepýřenější. Kvést na záhonech budou o něco později, ale zato vydrží v rozkvětu až do listopadu. K pěstování v záhonech se hodí jen mrazuvzdorné druhy.

Pro chryzantémy vybírejte vždy slunné, teplejší a chráněné místo s výživnou a propustnou půdou. Rostliny vyžadují dostatek vláhy během léta, voda se však nesmí dostávat na listy. Na jaře a v létě přihnojujte jednou až dvakrát měsíčně speciálním hnojivem. Suché odkvetlé stonky je lepší odstranit až na jaře. Během zimy jim budou sloužit jako zimní ochrana. Během zimních měsíců je zakryjte mulčovací kůrou nebo suchým listím, aby nepromrzly. Na jaře listí nebo kůru odstraňte a sestříhejte je na výšku 10 cm nad zemí.

Rostliny v květináčích po odkvětu a zaschnutí listů zkraťte na 10 až 15 cm, důkladně zalejte a nepřihnojujte. Umístěte je na chladné světlé místo na balkoně nebo zimní zahradě. Venku je uchovávejte na dobře chráněném místě blízko stěny domu. Během zimy lehce zalévejte. Ideální období pro rozmnožování nebo zmlazení je na jaře. Starší a slaběji kvetoucí trsy rozdělte jednou za tři až pět let a získáte nové rostlinky. Pokud si budete chtít dát chryzantémy do vázy, pravidelně jim měňte vodu a zalamujte konce stonků.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: