UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat eukalyptus?

Blahovičník neboli eukalyptus je tropická rostlina s intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Její silice zvaná eukalyptol má blahodárný vliv na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Působí i proti spalničkám, spále, oparům i křečím. Díky antiseptickému účinku se používá na rány. Snižuje horečku a pomáhá při bolestech hlavy i migrénách. V mastičkách ulevuje od revmatických bolestí. Přidává se do parfémů, kosmetiky, prostředků ústní hygieny nebo třeba do žvýkaček.

jak-pestovat-eukalyptus

Jak pěstovat eukalyptus? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Eukalyptol je skvělý insekticid a repelent. Pochází z Austrálie a Tasmánie, kde je hlavní složkou potravy koal, ale vyskytuje se hojně na mnoha místech naší země. Existuje kolem 700 druhů eukalyptů a to v podobě keřů i stromů. Některé druhy dorůstají výšky až 100 metrů, řadí se tedy mezi nejvyšší stromy světa. Blahovičník vám ale vyroste i doma nebo na zahrádce.

Máte-li k dispozici semena, vysejte je v únoru nebo v březnu na povrch substrátu tvořeného z 60% zahradnického substrátu a ze 40% rašeliny. Ten udržujte stále vlhký, ale ne přemokřený, aby se na něm neobjevila plíseň. Za ideální teploty kolem 18 °C vyklíčí během jednoho až dvou týdnů. Eukalypty preferují chladnější místa s dostatkem rozptýleného světla. Vyvarujte rostlinky přímému slunci.

Naopak při nedostatku světla se rostlina začne vytahovat a tvořit dlouhé, slabé a řídce olistěné výhony. Nejlepší způsob, kam rostlinku přesadit je do přenosného květináče. Od jara do podzimu může být venku na zahradě, v chráněném koutu balkonu či lodžie, v zimě pak v zimní zahradě nebo chladné místnosti. Větší eukalyptus bude třeba v zimě chránit před mrazem pomocí bublinkové fólie a pytloviny.

Blahovičník vyžaduje pravidelnou a hlavně v létě vydatnou zálivku. V zimě zálivku omezte dle teploty vzduchu. Zemina nechte pokaždé slabě vyschnout, ale ne přeschnout. Dvakrát do měsíce je dobré eukalyptus přihnojit hnojivem pro pokojové květiny. Každé dva roky bude třeba na jaře rostlinu přesazovat do většího květináče.

Dejte pozor, abyste neporušili kořeny. Díky vonným silicím nejsou nebývají rostliny napadány škůdci ani chorobami. Aby se mladé rostliny začaly bohatě větvit, v létě zaštípněte vrcholky. Ustřihnuté výhonky ve vodě rychle pustí kořeny nebo je dejte sušit a uložte třeba do šatny.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: