Jak pěstovat hortenzie?

Hortenzie jsou květinami velmi oblíbenými. Populární jsou především pro svá bohatá květenství v různých pastelových barvách. Hortenzie kvetou od léta až do podzimu. Při správné péči vám tak mohou dělat radost několik měsíců.

jak-pestovat-hortenzie

Jak pěstovat hortenzie? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vypěstovat hortenzie?

Jak je správně pěstovat a jak ně pečovat, aby vám dlouho kvetly a oslňovaly vás svojí krásou? Pěstování hortenzií není žádná věda, stačí se jen držet důležitých rad a úspěch bude na světě. Dopřejte zahradě tuto nevšední krásu v podobě záplavy hustých a barevných květů, které rozzáří okolí vašeho domu.

Hortenzie se hodí do záhonů, podrostů stromů, ale i do nádob. Jsou jako stvořené pro stanoviště, kam sluneční paprsky zavítají spíše sporadicky. Některým typům hortenzií ovšem vyhovuje i celodenní slunce. Při jejich výběru se proto řiďte stanovištěm, na které budou umístěny. Hortenziím vyhovuje kyprá a humózní půda, která by měla být mírně vlhká. Rozhodně se vyvarujte toho, aby zemina vyschla, to by hortenziím opravdu neprospělo.

A jak je to s hnojením hortenzií? Bez toho se klidně obejdete, nebo to s ním nepřehánějte. Sáhněte raději po hnojivu určeném přímo pro hortenzie a při jejich výsadbě neváhejte použít lehký zahradnický substrát, ideálně s přídavkem rašeliny. Hnojit byste ovšem hortenzie neměli v období, kdy kvetou. Skvělou zprávou je také to, že většina druhů hortenzií je mrazuvzdorná.

Péče o hortenzie není sice nikterak náročná, ale přece jen vás jedna specifická činnost nemine, a sice každoroční řez. Tuto činnost byste si měli nechat na období jara, a to konkrétně v době, kdy se na rostlině začnou objevovat první listy a začne rašit. Pak je ten správný čas vzít do ruky nůžky a postarat se o důkladný řez a odstranění suchých částí hortenzií.

Dodržováním doporučených rad vám budou hortenzie na zahradě dělat radost od léta až do podzimu svými zářivě barevnými a bohatými květy.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: